Polmic - FB

wydawca (B)

A B C D E F G I J M n O P R S T U W

BeArTon - Wydawnictwo Fonograficzne


ul. Wiolinowa 7/37

02-785 Warszawa

tel. (+48 22) 643 56 39

e-mail: biuro@bearton.pl

www: www.bearton.pl


BeArTon jest niezależnym polskim wydawnictwem płytowym muzyki klasycznej. Zostało założone w 1995 roku przez Marka Wierońskiego.

Jego największym osiągnięciem jest znane w Polsce i za granicą fonograficzne Wydanie Narodowe dzieł Fryderyka Chopina – złożony z dwóch serii (seria A – zawierająca kompozycje wydane za życia kompozytora; seria B – zawierająca kompozycje Fryderyka Chopina wydane po śmierci kompozytora) cykl chopinowskich interpretacji realizowany po raz pierwszy na świecie w oparciu o źródłowy tekst nutowy. Uznany przez muzyczną krytykę polską i zagraniczną cykl otrzymał wiele nagród i wyróżnień:

  • nominacja Nagrody Muzycznej "FRYDERYK" 1997,1998 - dla Scherz i Polonezów,
  • Grand Prix du Disque Frederic Chopin Warszawa 2000 dla Walców,
  • ZŁOTE PŁYTY dla Ballad i Koncertów fortepianowych,
  • "FRYDERYK" 2002 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa dla całego cyklu oraz nominacja w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej.

Od roku 2000 BeArTon realizuje nowy cykl - Perły Muzyki Polskiej, który ma na celu prezentację wybitnych i ważnych utworów z tysiącletniego dziedzictwa muzyki polskiej, m.in. Chopina, Zarębskiego, Paderewskiego, Szymanowskiego, Karłowicza, Lutosławskiego, Góreckiego, Kilara.Album The Best of Paderewski otrzymał nominację do nagrody "FRYDERYK" w roku 2001 w kategorii Muzyka Orkiestrowa, a płyta z najpopularniejszymi utworami Wojciecha Kilara - Orawą, Koncertem Fortepianowym i Krzesanym otrzymała nominację do nagrody "FRYDERYK" w roku 2002 w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej.

Zdobyte nagrody "FRYDERYK":

  • 2003 r. Henryk Mikołaj Górecki - Album Roku Muzyka Współczesna; Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej;
  • 2004 r. Lutosławski – Album Roku Muzyka Współczesna;
  • 2009 r. Mieczysław Karłowicz – Koncert Skrzypcowy, Odwieczne Pieśni – Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca;
  • 2011 r. Chopin AUKSO – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskie.

aktualizacja: 2021 (jt)