Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari


Małopolskie Centrum Kultury “Sokół”, Biuro organizacyjne Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu im. Ady Sari, ul. Jana Długosza 3

33-300 Nowy Sącz

tel. (+48 18) 44 82 610

fax (+48 18) 44 82 611

tel./fax

e-mail: l.olech@mcksokol.pl

www: www.adasari.pl


Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbyły się po raz pierwszy w maju 1985 roku w Nowym Sączu z inicjatywy kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, Heleny Łazarskiej, profesor Mozarteum w Salzburgu i Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W 1991 roku Festiwal i Konkurs zyskał status międzynarodowego. Wówczas po raz pierwszy zwycięzcą był obcokrajowiec, Andriej Szkurgan z Ukrainy. Od tamtego czasu przez sale koncertowe festiwalu i konkursu przewinęły się setki wokalistów nie tylko z Polski i całej Europy, ale także z tak odległych krajów jak Korea Południowa czy Japonia. Dni (przekształcone w 2001 roku w Festiwal) nazwano imieniem wielkiej polskiej śpiewaczki Ady Sari, która wychowała się w pobliskim Starym Sączu. Od 2014 roku stanowisko Dyrektora Artystycznego Festiwalu i Konkursu piastuje światowej sławy śpiewaczka Małgorzata Walewska. Helena Łazarska jest honorowa przewodniczącą Jury.

Zasadniczy trzon – międzynarodowy konkurs – stanowi etap kształcenia i przygotowania młodych śpiewaków do wielkich międzynarodowych konkursów i występów. Drugim nurtem imprezy są koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów, koncerty mające ujawniać i odkrywać różne aspekty sztuki wokalnej.

Na renomę Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari składa się zarówno wysoki poziom rywalizacji i doskonała organizacja, jak też kompetentne oceny jury, w którym zasiadali i zasiadają wybitne osobistości świata muzyki, śpiewacy tej klasy, co Luigi Alva, Ileana Cotrubas, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Birgit Nilsson, Jadwiga Rappe, a także dyrektorzy oper i impresariowie. Laureaci tego konkursu potwierdzają sukces zdobywając dalsze nagrody i śpiewając na międzynarodowych scenach. Są wśród nich takie nazwiska, jak: Andrzej Dobber, Jolanta Wrożyna, Zofia Kilanowicz, Bożena Harasimowicz, Adam Zdunikowski, Piotr Beczała, Urszula Kryger, Anna Lubańska, Wojciech Gierlach czy Iwona Sobotka.

aktualizacja: kwiecień 2017 (wa)