polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

konkurs (L)

D K L M N O W

Lutosławski Award - Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Witolda Lutosławskiego


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego


ul. Bracka 23

00-028 Warszawa

tel. (+48 22) 826 90 25

fax

tel./fax

e-mail: society@lutoslawski.org.pl

www: www.lutoslawski.org.pl


Idea powstania międzynarodowego konkursu dla kompozytorów imienia Witolda Lutosławskiego zrodziła się jeszcze za życia kompozytora (w 1990 roku). Filharmonia Narodowa podejmując tę inicjatywę, przez szereg lat organizowała konkursy na wielką skalę, których tematem była muzyka symfoniczna. Od czasu, gdy Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęło swoją działalność, stało się naturalne, aby organizację konkursu powierzyć właśnie jemu.

W roku 2004 konkurs przyjął nazwę Lutosławski Award i został poświęcony muzyce kameralnej. Kluczem wyboru utworów, które były przedmiotem konkursu stała się twórczość samego Witolda Lutosławskiego: kwartet smyczkowy, utwory na fortepian z wiolonczelą, z obojem, ze skrzypcami, z klarnetem, z głosem oraz utwory na fortepian solo i duet fortepianowy. Na konkurs wpływało corocznie ponad 100 partytur z całego świata. Były to utwory twórców różnych pokoleń, ze względu na brak limitu wieku. W ostatnich edycjach zauważalny był większy udział kompozytorów z krajów Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej, z krajów arabskich oraz z krajów dotąd nie uczestniczących w tego rodzaju konkursach: Malezja, Indonezja, Singapur, Cypr i inne. W jury zasiadali kompozytorzy pochodzący z czterech kontynentów, reprezentujący różne generacje i różne postawy estetyczne.

Ostatnia (zamykająca cykl) edycja konkursu odbyła się w 2008 roku.

Obecnie, z okazji przypadającej w 2013 roku 100. rocznicy urodzin swego patrona Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza do udziału w Konkursie kompozytorskim w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego (termin zgłaszania - 25 stycznia 2013, szczegółowe informacje i regulamin - w zakładce: konkursy aktualne).