Polmic - FB

konkurs (M)

D K L M N O W

Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego


Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego


Rynek 17

20-111 Lublin

tel. (+48 81) 532 84 19

e-mail: competition@wieniawski.lublin.pl

www: www.wieniawski.lublin.pl


W marcu 1967 roku w Lublinie odbył się Mały Konkurs im. Henryka Wieniawskiego dla uczniów ognisk i szkół muzycznych. Powodzenie tej imprezy zachęciło działaczy Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego do rozszerzenia jej formuły i przygotowania w listopadzie 1970 roku I Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków. Wzięło w nim udział 72 uczniów. Trzy lata później odbył się II Ogólnopolski Festiwal Młodych Skrzypków, na który przyjechało ponad 100 wiolinistów nie tylko z kraju, ale także z Węgier (Debreczyn) oraz ówczesnego ZSRR (Brześć i Łuck) i NRD (Weimar). W 1978 roku festiwal odbył się po raz trzeci. W jego nazwę wpisano słowo ogólnopolski i ograniczono tylko do krajowych uczestników, w związku z pojawieniem się po raz pierwszy w 1976 roku Konkursu Młodych Skrzypków.
Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego jest imprezą stałą, organizowaną co trzy lata, w której udział biorą uczestnicy w dwóch grupach wiekowych: młodszej do 18 lat i starszej do 23 lat.
Jubileuszowy X Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego odbył się w dniach od 14 do 22 września 2006 roku. Uczestniczyło w nim 119 młodych wiolinistów, reprezentujących 29 państw: Australię, Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Chorwację, Czechy, Estonię, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Japonię, Kanadę, Kazachstan, Koreę Pd., Litwę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Polskę, Rosję, Tajwan, Ukrainę, Serbię, USA, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.
13. edycja konkursu została zorganizowana w dniach 10-19 września 2015 roku.

aktualizacja: grudzień 2015 (ab)