Polmic - FB

centraum kulturalne (K)

A B C D E F G I J K L Ł M N O P R S T W Z

Kolegiata Poznańska - Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny


ul. Klasztorna11

Poznań

tel. (+48 61) 852 69 50


Organy w poznańskiej Kolegiacie Farnej należą do grupy najcenniejszych instrumentów w Polsce. Zbudowane zostały w latach 1872-1876 przez najwybitniejszego organmistrza drugiej połowy XIX wieku - Friedricha Ladegasta z Weissenfels w Saksonii. Friedrich Ladegast należał do najznamienitszych twórców swej epoki - był przyjacielem m.in. F. Liszta. Anonimowa fundatorka podarowała połowę sumy potrzebnej na budowę nowego instrumentu - podobno jej duch co jakiś czas ukazuje się na chórze organowym. Po długich staraniach udało się nakłonić Ladegasta do przyjazdu do Poznania. Instrument, który znajduje się dziś w Farze jest niezwykle cenny również dlatego, że nie dokonano w nim żadnych przeróbek. Jedyne piszczałki, które nie są oryginalne, to te najbardziej widoczne - piszczałki z prospektu w czasie wojen wymontowano i następnie przetopiono na kule i lufy armatnie.
Instrument poznański posiada 43 głosy rozdzielone między trzy sekcje manuałowe i pedałową. Piszczałki (około 2600 sztuk) wykonane są z wysokostopowej cyny angielskiej oraz szlachetnych gatunków drewna (jodła syberyjska, świerk, brzoza).
W celu zebrania funduszy na renowację instrumentu od 1992 roku odbywają się w Kolegiacie Farne Koncerty Organowe i Kameralne. Przez cały rok, w każdą sobotę, a w okresie wakacyjnym (lipiec- sierpień) codziennie oprócz niedziel usłyszeć można wspaniały instrument Ladegasta. W 2001 roku ukończyła się jego kompleksowa renowacja wykonana przez firmy Marka Cepki z Popowa koło Wronek i Aleksandra Schuke z Poczdamu. Dziś, kiedy Fara odzyskuje utracone piękno, organy cieszą nas już swoim pełnym blaskiem - zarówno wizualnym, jak i brzmieniowym.