Polmic - FB

chór (H)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Harfa - Towarzystwo Śpiewacze (Chór Męski im. Wacława Lachmana)


Biuro koncertowe: ul. Nowogrodzka 6 m 14

00-513 Warszawa

tel. (+48 22) 628 12 59

fax (+48 22) 625 66 66

e-mail: biuro@harfa.waw.pl

www: www.harfa.waw.pl


Towarzystwo Śpiewacze "Harfa" zostało założone w 1906 roku przez uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich. Dyrygentem chóru został Wacław Lachman, absolwent Konserwatorium Warszawskiego, uczeń Zygmunta Noskowskiego. Pierwszy publiczny występ miał miejsce w 1907 roku. Przed I wojną światową chór dał ponad 100 koncertów, w których współwykonawcami byli najwybitniejsi śpiewacy, muzycy i aktorzy. W 1911 roku chór "Harfa" wziął udział w I Wszechsłowiańskim Zlocie Śpiewaczym w Pradze zdobywając dyplom i nagrodę.
W dwudziestoleciu międzywojennym zdobył najwyższe nagrody na Międzynarodowych Konkursach Śpiewaczych w Amsterdamie i Haarlem, a 1937 roku uzyskał prestiżową nagrodę "Dla najlepszego chóru polskiego" ufundowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej.
W czasie okupacji Towarzystwo nie zaprzestało działalności. Odbywały się tajne próby i koncerty w kościołach Warszawy. Ostatni występ chóru w okresie wojny miał miejsce 3 września 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego w szpitalu polowym znajdującym się w gmachu obecnej Poczty Głównej.
Po wojnie już 18 marca 1945 roku chór wystąpił przed mikrofonami Polskiego Radia. W 1963 roku, po śmierci Wacława Lachmana, kierownictwo artystyczne Towarzystwa objął Jerzy Kołaczkowski. Chór męski osiągnął wysoki poziom artystyczny i zdobył główne nagrody na konkrusach chóralnych w Anglii i Włoszech, śpiewał ponad 360 razy w programamch telewizyjnych i radiowych w Polsce i za granicą, nagrał 21 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, wystąpił w spektaklach operowych i teatralnych. W grudniu 1993 roku ukoronowaniem tournee chóru do Włoch był występ w czasie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. W tym samym roku z inspiracji red. Zbigniewa Pawlickiego Towarzystwo podjęło szereg inicjatyw związanych z organizacją koncertów i festiwali muzycznych, jak Muzyczna Galeria Jednego Obrazu w Muzeum Narodowym, Festiwal Organowy w Kościele Św. Anny oraz - na Śląsku - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii - Moszna, Koncerty Pokoju i Śląskie Festiwale im. Ludwika van Beethovena, które na trwałe wpisały się w życie kulturalne Śląska.
Za swoją działalność społeczną i artystyczną Towarzystwo uhonorowane zostało licznymi odznaczeniami, nagrodami oraz dyplomami honorowymi.
W 2006 roku Towarzystwo Śpiewacze „Harfa” obchodziło 100-lecie swego istnienia. Z tej okazji wystąpiło z kilkunastoma koncertami, m.in. w październiku z Koncertem Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego podczas Festiwalu „Muzyczna Praga”.