Polmic - FB

zespół (K)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Kwartet Dafô


Kontakt: Anna Armatys-Borrelli

tel. (+48) 660 548 437

tel./fax

e-mail: annarmatys13@gmail.com

www: dafoquartet.comKwartet Dafô zawiązał się w 1993 roku. W lutym 2000 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Staatliche Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie mistrzowskiej kwartetu Melos, a w 2004 jego członkinie uzyskały dyplom z wyróżnieniem w klasie solistycznej. Uczestniczył w kursach i lekcjach prowadzonych przez Marka Mosia (Kwartet Śląski), Piero Farulli (Quartetto Italiano) oraz czlonków Kwartetu im. Borodina i Kwartetu Tokyo.

Od samego poczatku istnienia kwartet Dafô zafascynowany jest wykonawstwem muzyki współczesnej i wielokrotnie był za nią nagradzany. Dwie płyty zarejestrowane przez zespół, wyprodukowane przez DUX / PWM, pt. Polskie kwartety XX wieku dwukrotnie otrzymały nagrody "Fryderyk" - w 1999 i 2001 roku. Zespół ma także w swoim dorobku płytowym album wydany przez Fundacje Roberta Boscha / SWR, z kwartetami Szymanowskiego, II Kwartetem Góreckiego i Kwintetem smyczkowym C-dur Schuberta, w którym członkiniom zespołu Dafô towarzyszy wiolonczelista kwartetu Melos, Peter Buck.

Kwartet zbierał laury na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1995 roku zdobył I nagrodę i nagrodę specjalną (za najlepszą interpretację utworu polskiego) w Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi oraz I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX Wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie, w 1996 - nagrodę specjalną jury Miedzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Dymitra Szostakowicza w Peterbusgu, w 1997 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a w roku 1998 wygrał Konkurs Kwartetow Smyczkowych w Katowicach. Uczestniczył w licznych festiwalach w kraju i za granicą.

W repertuarze kwartetu Dafô są, poza muzyką współczesną, utwory kameralne różnych epok, również kwintety, sekstety, oktety oraz koncerty na kwartet i orkiestrę. Zespół nie stroni też od wykonawstwa lżejszej muzyki: wielokrotnie uczestniczył w europejskich tournée bandu The Lambchop oraz w projektach teatralnych.