Polmic - FB

opera/teatr (N)

G K M N O P S T W

Nowy Teatr


ul. Madalińskiego 10/16

02-513 Warszawa

tel. (+48) 22 379 33 00

fax (+48) 22 849 35 53

tel./fax (+48) 22 849 35 51

e-mail: sekretariat@nowyteatr.org

www: www.nowyteatr.org


Dyrektor Naczelna - Karolina Ochab
Dyrektor Artystyczny - Krzysztof Warlikowski
Kierownik Muzyczny - Paweł Mykietyn

Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników, wśród nich wybitni aktorzy: Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Zygmunt Malanowicz, Marek Kalita, Wojciech Kalarus, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, scenografka Małgorzata Szczęśniak, kompozytor Paweł Mykietyn i dramaturg Piotr Gruszczyński.

Europejska renoma Krzysztofa Warlikowskiego wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym. Nowy Teatr chce rozbudować przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami.

Jednym z celów Nowego Teatru jest interwencja w życie mieszkańców stolicy, która przyczyni się do zmiany widzenia miasta. Ideą nie jest dawanie występów, lecz tworzenie przestrzeni dialogu i inicjowanie rozmowy na nawet najbardziej niewygodne tematy.

Teatr istnieje od 2008 roku i jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Pozostaje główną domeną działania Krzysztofa Warlikowskiego, zaś inne osoby zaproszone do współpracy mają za zadanie współtworzenia koncepcji nowego miejsca. Jednym z wyzwań jest zbudowanie nowej siedziby - wielofunkcyjnego centrum kulturalnego - w hali warsztatowej z 1927 roku, byłej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania u zbiegu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej.

Dotychczas przez sześć sezonów powstały m.in. takie spektakle jak (A)pollonia, Koniec, Opowieści afrykańskie według Szekspira, Kabaret warszawski w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, spektakl taneczny Nancy. Wywiad w reż. Claude’a Bardouila, wydarzenia interdyscyplinarne X-Apartments, Miasta Równoległe, wystawy, koncerty i płyty (m.in. Nowa Warszawa), wykłady, warsztaty, spotkania i inne. Nowy Teatr jest także jedną z instytucji teatralnych reprezentujących polską kulturę na arenie międzynarodowej. Od dwóch lat tworzy też oryginalny festiwal nowej muzyki „Instalakcje” programowany przez Pawła Mykietyna.

aktualizacja: kwiecień 2014 (ab)