Polmic - FB

wydawca (A)

A B C D E F I J M N O P R S T U W Z

Ars Sonora - Firma Fonograficzna


Jakub Garbacz


Jaworowa 7b

95-070 Rąbień AB

tel. (+48) 601 77 44 73

fax

tel./fax

e-mail: info@ars-sonora.pl

www: ars-sonora.pl


Studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonora (łac. „sztuka dźwięku”) powstała w 2007 roku. Założycielem i właścicielem firmy jest łódzki muzyk i realizator dźwięku – Jakub Garbacz. Główną działalność firmy stanowią specjalistyczne usługi w zakresie realizacji nagrań szeroko rozumianej muzyki klasycznej, kompleksowych wydań płyt CD oraz nagrań audio-video.

Ars Sonora jest jednym z najlepiej wyposażonych studiów nagraniowych w kraju, pracuje na sprzęcie studyjnym takich firm jak: Schoeps, DPA, Neumann, AKG, Sennheiser, RME. Studio posiada wąską specjalizację jaką jest muzyka klasyczna. Praca nad rejestracją i obróbką nagrań muzyki klasycznej przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku muzyki rozrywkowej. Wymaga zastosowania innych urządzeń, technik mikrofonowych oraz narzędzi edycyjno-masteringowych. Nade wszystko zaś wymaga od osoby realizującej nagranie dobrego przygotowania muzycznego: wykształconego słuchu, znajomości zasad harmonii, znajomości instrumentarium, orientacji w literaturze muzycznej oraz biegłego czytania nut i partytur. Wszyscy pracownicy Ars Sonora są wykształconymi i czynnymi zawodowo muzykami. Wiedza i doświadczenie w zakresie wykonawstwa muzycznego sprawiają, że w trakcie nagrań nie ograniczają się do roli biernych operatorów sprzętu nagraniowego, lecz są w stanie udzielić wykonawcom uwag i wskazówek interpretacyjnych.

Firma dysponuje niewielkim, zaadaptowanym akustycznie, klimatyzowanym i doskonale wyposażonym studiem w samym centrum Łodzi, gdzie nagrywane są przede wszystkim małe składy wykonawcze (tercety, kwartety itp.). W studio prowadzone są także wszelkie prace edycyjno-masteringowe. Większość nagrań odbywa się jednak w trybie mobilnym: w salach koncertowych, filharmoniach, kościołach czy przestronnych salach muzealnych na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Firma realizuje nagrania stereofoniczne, a także w formatach wielokanałowych (np. system 5.1). Nagrywa także filmy muzyczne oraz prezentacje „demo” artystów z najwyższej jakości ścieżką dźwiękową, do późniejszego wydania w formie płyty DVD lub do publikacji w Internecie.

Ważną dziedziną działalności firmy jest własne wydawnictwo płytowe. Ars Sonora prowadzi kompleksową produkcję – od nagrania do gotowej płyty, włącznie z obsługą opłat w ZAIKS i dystrybucją cyfrową oraz fizyczną – w swoim sklepie internetowym, na FaceBook’u i w serwisie Allegro.

Ars Sonora ma na koncie przeszło 300 dużych sesji nagraniowych – materiał z wielu z nich znalazł się na krążkach wiodących wytwórni płytowych, takich jak Acte Prealable czy Dux. Nagrania firmy gościły na antenie Polskiego Radia i TVP. Ars Sonora nagrała i wydała płytę „Verbum Incarnatum" w wykonaniu Pawła Gusnara i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, która w roku 2016 otrzymała prestiżową statuetkę „Fryderyka” w kategorii muzyka dawna. Firma zrealizowała także nagrania do autorskiego projektu Jana Bokszczanina, poświęconego muzyce Krzysztofa Komedy. W projekcie tym prócz organisty Jana Bokszczanina udział wzięła czołówka polskiej sceny jazzowej: Grażyna Auguścik, Tomasz Szukalski, Ryszard Borowski, Robert Majewski i Paweł Gusnar, a płyta doczekała się wielu entuzjastycznych recenzji prasowych, w których uwagę zwracano także na wysoki poziom realizacji nagrań. Firma wydała już ponad 120 płyt kompaktowych i ciągle poszerza swój wydawniczy katalog.

Ars Sonora współpracuje z wieloma instytucjami kultury i nauki: m. in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z Akademiami Muzycznymi w Łodzi, Krakowie i Poznaniu, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Centrum Kultury.

aktualizacja: 2019 (ac)