polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Chór Synagogi pod Białym Bocianem


Fundacja Pro Arte, ul. Wystawowa 1

51-618 Wrocław

tel. (+48 71) 328 07 34

fax (+48) (0) 697 917 339

tel./fax

e-mail: biuro@proarte.org.pl

www: www.simcha.art.pl/chor.htm


Chór Synagogi pod Białym Bocianem to jedyny chór synagogalny w Polsce. Zrodził się z pasji i zaangażowania Stanisława Michała Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Swoją działalność rozpoczął w kwietniu 1996 roku i od tego czasu popularyzuje muzykę żydowską w Polsce i za granicą.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem wykonuje utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną, ale także tradycyjne melodie żydowskie. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora – Moritza Deutscha. Był on wykładowcą Seminarium Rabinackiego oraz twórcą niemieckiego stylu muzyki synagogalnej. W repertuarze chóru znajdziemy również pieśni tak wybitnych twórców, jak wiedeński kantor i kompozytor Salomon Sulzer czy berliński kompozytor Louis Lewandowski.

Wrocławski chór jednoczy muzykę synagog trzech europejskich miast – Berlina, Wiednia oraz Wrocławia, a także Jerozolimy i Nowego Jorku. O prestiżu, jaki posiada Chór Synagogi pod Białym Bocianem, świadczą liczne koncerty z udziałem najsłynniejszych kantorów świata - Josepha Malovanego z Nowego Jorku, m.in. podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, która miała miejsce w Berlinie, Moshe Sterna kantora Wielkiej Synagogi w Jerozolimie, Laszlo Fekete z Budapesztu, Moshe Schulhofa z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuela Barzilaia z Wiednia, Davida Ullmana z Jerozolimy.

Chór koncertował podczas wielu uroczystości o zasięgu międzynarodowym, m.in. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem oraz obchodów rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Brał udział w wielu Festiwalach, m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie czy Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz tournée koncertowych po Europie.