Polmic - FB

festiwal (G)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S U V W Ź

Gitariada - Festiwal Gitarowy


Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina, ul. Kościuszki 8

57-300 Kłodzko

tel. (+48 74) 867 27 97

fax

tel./fax

e-mail: witold_kozakowski@o2.pl

www: www.psm.klodzko.pl


Najstarszy na Dolnym Śląsku festiwal gitarowy „Gitariada” narodził się w Kłodzku w marcu 1998 roku z inspiracji Bogusława Michnika, ówczesnego dyrektora Kłodzkiego Ośrodka Kultury oraz z inicjatywy Witolda Kozakowskiego, muzyka i nauczyciela gry na gitarze. Dotychczas odbyło się 13 edycji festiwalu, organizowanych regularnie co roku w Kłodzku, a też w innych miastach Dolnego Śląska.

„Gitariada” umożliwia prezentację różnych stylów muzyki gitarowej: od klasycznego poprzez flamenco i blues do jazzu. Oprócz koncertów, ważnym elementem przedsięwzięcia są konkursy muzyczne. Najstarszym z nich jest Dolnośląski Konkurs Gitarowy organizowany podczas „Gitariady” w kłodzkiej szkole muzycznej. W zmaganiach gitarzystów uczestniczy młodzież nie tylko z ziemi kłodzkiej i województwa dolnośląskiego, ale też z całej Polski. Istotne uzupełnienie festiwalowych koncertów i konkursów to także warsztaty gitarowe, wykłady, prelekcje, porady lutnicze, pokazy gitar i akcesoriów gitarowych, kiermasz wydawnictw nutowych.

Festiwal „Gitariada” organizowany jest każdego roku w pierwszy weekend po Świętach Wielkanocnych. W ramach dotychczas zrealizowanych edycji kłodzkiej „Gitariady” wystąpili między innymi: Pablo Garibay (Meksyk), Evzen Nemecek (Czechy), Marek Pasieczny, Krzysztof Pełech, Michał Bąk, Łukasz Kuropaczewski, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Roman Puchowski, Krzysztof „Puma” Piasecki, Tomasz Grabowy, Roman Kołakowski oraz zespoły „Viva flamenco”, „Los Desperados”, „Danza del Fuego”, „Instrumental tandem” (Czechy) i „Blue Sounds”.