Polmic - FB

orkiestra (W)

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Wrocławska Orkiestra Barokowa


Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 19

50-044 Wrocław

tel. (+48 71) 330 52 13

fax (+48 71) 330 52 12

tel./fax

e-mail: oliwia.grela@filharmonia.wroclaw.pl

www: www.filharmonia.wroclaw.pl


Wrocławska Orkiestra Barokowa zadebiutowała w październiku 2006 roku. Jest jedynym w Polsce zespołem filharmonicznym grającym na instrumentach historycznych. Repertuar Orkiestry obejmuje utwory od wczesnego baroku do wczesnego romantyzmu, od kompozycji kameralnych po wielkie dzieła oratoryjne. Zespół animuje własną serię koncertów odbywających się w Oratorium Marianum – Sali Muzycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Orkiestra szybko osiągnęła poziom artystyczny doceniony przez krytykę muzyczną i owocujący zaproszeniami do udziału w prestiżowych polskich i europejskich festiwalach, transmisjach radiowych, nagraniach płytowych oraz do występów z czołowymi polskimi chórami. Współpracuje także z największymi sławami światowej sceny muzyki dawnej – gośćmi zespołu byli m.in. Jaap ter Linden, Paul McCreesh, Peter Van Heyghen, Andreas Spering, Christian Curnyn, Simone Kermes, Olga Pasiecznik, Daniel Taylor, Barbara Maria Willi, Cantus Cölln, a także gwiazda Metropolitan Opera - Aleksandra Kurzak.

Od początku działalności Orkiestry jej Dyrektorem Artystycznym jest wiolonczelista, Jarosław Thiel.

Debiutancka płyta Wrocławskiej Orkiestry Barokowej z symfoniami czeskich klasyków Kořelucha, Rejchy i Voríška otrzymała nagrodę „Fryderyk 2011” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.