Polmic - FB

zespół (C)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Cappella Corale Varsaviana


Warszawa

tel. (+48 22) 834-84-65

fax (+48) 605-534-623

tel./fax

e-mail: musica@vp.pl


Chór „Cappella Corale Varsaviana” powstał w 2007 roku przy współpracy Romana Rewakowicza – dyrygenta aktywnego zarówno w dziedzinie chóralnej, jak i orkiestrowej, z Małgorzatą Szymanek-Piotrowską – menadżerem o wieloletnim doświadczeniu chóralnym.
Zespół skupia miłośników muzyki chóralnej różnych epok i okresów historycznych. Jego członkowie to głównie zawodowi muzycy – absolwenci i studenci różnych wydziałów wyższych uczelni muzycznych Polski. Śpiewają w nim zarówno wokaliści, jak i absolwenci i studenci teorii muzyki, wydziału edukacji muzycznej – dyrygentury chóralnej, muzykologii oraz instrumentaliści. Zespół ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach muzyki do filmów, produkowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Na uwagę zasługuje rejestracja muzyki filmowej takich kompozytorów, jak Jan A. P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę filmową), Stanisław Syrewicz, Michał Lorenc, Abel Korzeniowski, Bartłomiej Gliniak i inni. Chór wziął m.in. udział w nagraniu muzyki Jana A. P. Kaczmarka do najnowszej ekranizacji słynnej powieści Lwa Tołstoja Wojna i pokój. Dokonana na przełomie 2010 i 2011 roku rejestracja muzyki Michała Lorenca do najnowszego filmu o Janie Pawle II – Szukalem Was, zaowocowała zaproszeniem zespołu do Rzymu do wykonania Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca. Ten uroczysty koncert w kościele św. Ignacego Loyoli, w którym wystąpiła m.in. także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, został pomyślany jako artystyczny finał uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. 2 maja 2011 zespół wziął udział w porannej Mszy Dziękczynnej za Beatyfikację Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie, wykonując wraz z innymi chórami i NOSPR specjalnie na tę okazję skomponowaną Mszę Marco Frisiny, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.
Szczególne zamiłowanie i znajomość muzycznych tradycji wschodniego chrześcijaństwa przez Romana Rewakowicza skłania zespół również do repertuaru muzyki prawosławnej, w tym wspaniałego Całonocnego czuwania (Wsienosznoje bdnienije) Sergiusza Rachmaninowa. W 2007 roku zespół wystąpił w Zamku Królewskim w Warszawie na wspólnym koncercie z Rosyjskim Państwowym Chórem Kameralnym w ramach Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce. W grudniu 2008 roku Cappella Corale Varsaviana wystąpiła z dużym powodzeniem w Moskwie i Jarosławlu na zakończenie Sezonu Kultury Polskiej w Rosji. Zespół brał także udział w Warszawskim Festiwalu Chóralnym „Na Królewskim Trakcie” z programem polskiej i ukraińskiej muzyki sakralnej.