Polmic - FB

festiwal ()

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

NeoArte – Syntezator Sztuki (wcześniej: NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej)


Stowarzyszenie NeoArte ul. Politechniczna 17/7

80-288 Gdańsk

tel. (+48) 602 125 227

fax (+48) 501 795 719

e-mail: neoquartet@gmail.com

www: neoarte.pl


NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych krajów i kultur, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe, dające szansę na kontakt z twórczością pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2012 w Sopocie pod nazwą NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej, która funkcjonowała do 2016. Począwszy od 2013, impreza odbywa się co roku w Gdańsku, a jej program jest systematycznie poszerzany o część edukacyjną, w skład której wchodzą warsztaty dla kompozytorów, warsztaty współczesnej improwizacji oraz zajęcia dla dzieci. 

Każdej edycji festiwalu patronuje wybitny kompozytor współczesny. Organizatorzy gościli już Pawła SzymańskiegoElżbietę SikoręCezarego DuchnowskiegoPawła Mykietyna, Joannę Bruzdowicz oraz Pierre'a Jodlowskiego. Wśród wykonawców festiwalu warto wymienić takie zespoły jak: Motion TrioKwartludiumEnsemble Nostri TemporisElettro Voce, Kuba Kapsa Ensemble, czy też solistów pokroju Szabolcsa Esztenyi'ego.

Festiwal organizowany jest przez NeoQuartet oraz założone przez zespół Stowarzyszenie NeoArte. Dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca regularnie zamawia ono u polskich i zagranicznych kompozytorów nowe utwory. Wśród twórców, którzy napisali specjalnie na potrzeby festiwalu znajdują się m.in.: Karol NepelskiSławomir Kupczak, Jakub Polaczyk, Bohdan Sehin, Aleksander Kosciów, Oleksij Shmurak, Jerzy Kornowicz, Agnieszka Stulgińska, Marek Czerniewicz, Dariusz Przybylski, Xiaogang Ye, Gabriel Paiuk.

aktualizacja: 2018 (ac)