Polmic - FB

orkiestra ()

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku


Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
ul. Łąkowa 1-2

80-743 Gdańsk

tel. (+48) 58 300 92 01

www: www.amuz.gda.pl


dyrygent: prof. dr Zygmunt Rychert

Orkiestra powstała niemal równocześnie z uruchomieniem gdańskiej uczelni muzycznej, a więc ponad 60 lat temu. Skład osobowy orkiestry w każdym roku się zmienia, rotacja ta nie przeszkadza jednak w utrzymaniu wysokiego poziomu artystycznego, o co zabiegają wybitni dyrygenci prowadzący ten zespół. Potwierdzeniem tego są bardzo wysokie oceny krytyki muzycznej i melomanów, jakie orkiestra otrzymuje po swoich koncertach. Obecnie opiekę dydaktyczną i artystyczną nad zespołem orkiestry sprawuje prof. Zygmunt Rychert.

Z uwagi na przyświecające orkiestrze cele, repertuar muzyczny, jakim dysponuje, jest bardzo wszechstronny, zarówno pod względem form muzycznych, jak i stylistyki. Od wielu lat orkiestra występuje w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Batyckiej na Ołowiance, w gdańskich kościołach, a także na innych estradach muzycznych Trójmiasta oraz innych miast Polski. Studenci koncertują w ramach wielkich projektów muzycznych z profesjonalnymi zespołami orkiestrowymi, takimi, jak: Polska Filharmonia Bałtycka, Polska Filharmonia Kameralna (Sopot).

Gdańska Akademia regularnie współpracuje z innymi uczelniami muzycznymi w Europie, co owocuje koncertami jej orkiestry za granicą. Na podkreślenie zasługuje m.in. trzytygodniowe tournée po wschodnim wybrzeżu Chińskiej Republiki Ludowej (2013/2014), a także udział zespołu w festiwalu muzycznym w Sienie i Florencji (1997). Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie orkiestry na festiwal im. Maxa Regera w Weiden (1999, 2000, 2003). Członkowie zespołu realizowali wspólne projekty ze studentami Hochschule für Musik w Lucernie oraz Junge Philharmonie Zentralschweiz. Orkiestra miała zaszczyt występować pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Claudio Desderiego, Paula Esswooda, Jana Latham-Koeniga, Thuringa Brama, Christfrieda Goeckeritza i innych.

W ramach współpracy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim orkiestra przygotowuje również spektakle operowe, by w ten sposób poznać tajemnice przyszłej pracy w teatrach operowych.

W kwietniu 2013 roku wraz z akademickimi chórami oraz sopranistką Anną Fabrello orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Rycherta nagrała płytę Wojciech Kilar: Angelus, Exodus, Victoria (DUX) uhonorowaną Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii „Album Roku: Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. Nagroda ta jest najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem zespołu i pierwszą w historii wszystkich uczelni muzycznych. W listopadzie 2014 roku orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Rycherta dokonała nagrania płyty Panufnik: Concertos (DUX) z udziałem solistów: wiolonczelisty Romana Jabłońskiego, skrzypka Roberta Kabary i pianisty Bogdana Czapiewskiego.

aktualizacja: styczeń 2015 (ai)