Polmic - FB

festiwal ()

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

AŻ Festiwal


ul. Żubardzka 2A

91-032 Łódź

tel. +48 42 662 16 45

fax + 48 668 271 308

e-mail: promocja@amuz.lodz.pl

www: www.amuz.lodz.pl


AŻ Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy w 2013 roku, przy okazji otwarcia Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jego nazwa zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Początkowo pomyślany był jako impreza jednorazowa, prezentująca wszystkie możliwości nowej sali. Jednak powodzenie przedsięwzięcia wśród publiczności sprawiło, że festiwal jest organizowany co roku i stanowi znakomitą okazję do prezentacji nowych projektów artystycznych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, realizowanych często z udziałem zaproszonych gości.

W festiwalu ogniskują się najważniejsze wątki działalności Akademii. Są w nim prezentowane duże projekty orkiestrowe, stylowe interpretacje muzyki dawnej i muzyka współczesna, w tym prawykonania utworów łódzkich kompozytorów, do tego koncerty muzyki jazzowej i rozrywkowej związane z nowymi specjalnościami studiów (takimi jak: instrumenty jazzowe, musical i wokalistyka estradowa) oraz koncerty solistów z Polski i z zagranicy – jako efekt wciąż rozwijającej się współpracy międzynarodowej i bezcenna możliwość współpracy studentów z muzycznymi autorytetami.

W dotychczasowych edycjach wystąpili tacy artyści, jak Kevin Kenner, Siergiej Leiferkus, Adam Makowicz, Piotr Pławner, Rex Richardson, Andrea Tofanelli, Agata Szymczewska, Emmanuel Sejourne, oraz zespoły: Belgian Brass, Polish Cello Quartet i Telemark Chamber Orchestra. Ze względów pandemicznych, ósma edycja Festiwalu po raz pierwszy w historii odbyła się w formule online. Na przełomie 2020/2021 roku wszystkie koncerty transmitowane były na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.

aktualizacja:2021 (msz)