Polmic - FB

zespół ()

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Airis Quartet


Kraków

tel. (+48) 880008035

fax (+48) 609639023

e-mail: airisquartet@gmail.com

www: airisquartet.wordpress.com


  • Aleksandra Czajor – I skrzypce
  • Grażyna Zubik – II skrzypce
  • Natalia Warzecha-Karkus – altówka
  • Julia Kotarba - wiolonczela


    Airis Quartet został założony w 2007 r. przez absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kwartet kształcił się pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafo w Krakowie oraz pod kierunkiem Jeroena Reulinga i Sary Kapustin w Holandii. W 2014 r. uczestniczki kwartetu ukończyły studia podyplomowe w zakresie kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w klasie prof. Johannesa Meissla. Od 2012 r. zespół był także członkiem europejskiej akademii muzyki kameralnej European Chamber Music Academy. Artystki doskonaliły swoje umiejętności wykonawcze podczas licznych kursów mistrzowskich pracując z takimi artystami jak: Marek Moś (Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso), Arkadiusz Kubica (Kwartet Śląski), Piotr Reichert (Kwartet Camerata), Royal String Quartet, Apollon Musagette Quartett, Peter Buck (Melos Quartet), Piotra Tarcholika, Marc Danel (Danel Quartet), Grzegorz Kotow (Szymanowski Quartet), Luc Marie Aguera (Ysaye Quartet), Miguel da Silva (Ysaye Quartet), Hatto Bayerle, Avedis Kouyoumdjian, Peter Crooper.
    Już w pierwszych latach swojego istnienia zespół zdobył wiele nagród na konkursach międzynarodowych. Zajął II miejsce na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007). Następnie otrzymał Specjalną Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków, 2010), Honorowe Wyróżnienie w finale I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011), Nagrodę Publiczności przyznaną podczas koncertu wieńczącego Kursy Mistrzowskie z Apollon Musagete Quartet (Augsburg, 2011), „EMCY Prize For Excelent Performance”, Specjalną Nagrodę pozaregulaminową – zaproszenie na Festival Orlando w Holandii na Konkursie Charles Hennen Competition (Herleen, 2012), Windisch Kammermusik Preis (Wiedeń, 2012), III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na Malcie (2015).
W repertuarze kwartetu znajdują się dzieła klasyczne, romantyczne, a także muzyka współczesna. Kompozytorzy młodego pokolenia często powierzają im prawykonania swoich nowatorskich dzieł. W 2011 r. Airis Quartet dokonał nagrania ścieżki dźwiękowej do polsko-francuskiego pełnometrażowego filmu Krzysztofa Rogulskiego Dans le pas de Marie Curie skomponowanej przez Krzysztofa A. Janczaka.
Airis Quartet, stale poszukując inspirujących doświadczeń, współpracuje ze znakomitymi solistami i zespołami. Od 2011 r. występuje z wybitnym niemieckim klarnecistą Danielem Bollingerem, koncertując wspólnie w Polsce i Niemczech, od 2012 r. stale współpracuje z Tarnowskim Chórem Puellae Orantes. W 2012 r. ukazała się ich wspólna płyta zawierająca utwory specjalnie skomponowane dla zespołów przez cenionych polskich kompozytorów: Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego, Michała Lorenca, Pawła Sydora. W 2013 r. przez Akademię Muzyczną w Krakowie została wydana płyta Krakowska Szkoła Kompozytorska / Moszumańska-Nazar, Bujarski, Stachowski, na której kompozycje tych autorów zostały przedstawione w interpretacji Airis Quartet. Od 2013 r. kwartet współpracuje także z triem perkusyjnym Amadrums tworząc nowatorski septet, dla którego komponują twórcy młodego pokolenia: Łukasz Pieprzyk, Krzysztof A. Janczak. W 2013 r. odbyła się premiera utworu Ignition na smyczki, perkusję i elektronikę autorstwa Łukasza Pieprzyka w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Airis Quartet włącza do swojego repertuaru również muzykę rozrywkową, tworzoną przez zespół Daddy’s Cash, z którym nagrał wspólny album Hello (2015).
W 2015 r. w ramach pierwszej edycji programu „Artysta-rezydent” była współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca rezydencja artystyczna Airis Quartet w Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Dzięki tej dotacji w sezonie 2015/2016 został zrealizowany cykl koncertów, promujący młodych polskich artystów i kompozytorów.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)