Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Orkiestra Kameralna Wratislavia


Wrocław

e-mail: festiwal@wieczorywarsenale.pl

www: www.wieczorywarsenale.pl


Została powołana do życia w 1996 roku przez wybitnego koncertmistrza i wirtuoza skrzypiec Jana Staniendę.

Zadebiutowała na festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne „muzyka dawna – muzyka nowa” w roku 1996, po czym odbył się szereg koncertów w Polsce i na świecie, w tym: w Warszawie (Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski), w Łańcucie (Muzyczny Festiwal w Łańcucie), we Wrocławiu (festiwale Wratislavia Cantans i Musica Polonica Nova), w Niemczech (Berlin, Monachium), w Petersburgu i na Syberii (Sezon Kultury Polskiej w Rosji 2008), w Chinach (Introduction to the Chopin’s Year in China 2009/2010) oraz w Meksyku (Festival Internacional Cervantino oraz Festival de Música de Morelia Miguel Bernal Jiménez 2010). Orkiestra współtworzyła także oprawę muzyczną XXVI Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w Stanach Zjednoczonych (1996), a także – inauguracji 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu goszczącego Papieża Jana Pawła II (1997).

Orkiestra dokonała licznych prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, nagrań radiowych oraz telewizyjnych. Spośród wydanych płyt, trzy uzyskały prestiżowe wyróżnienia: płyta Le Streghe II (DUX) z udziałem Katarzyny Dudy (skrzypce) była nominowana do nagrody „Fryderyk” 2001, płyta Muzyka polska poprzez wieki (DUX) – do edycji 2002 „Fryderyka”, zaś wydany przez Subito Records album Haydn, Denisov – Cello Concertos z udziałem Marcina Zdunika (wiolonczela) został nagrodzony „Fryderykiem” 2010 w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”.

Zespół jest również pomysłodawcą a zarazem gospodarzem nowego oryginalnego wydarzenia muzycznego, które od 1997 roku na stałe weszło do muzycznego kalendarza Wrocławia – dorocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”.

Dyrektorem Artystycznym Orkiestry jest jej założyciel – Jan Stanienda.

aktualizacja: luty 2017 (iz)