Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Karol Szymanowski Quartet


Warszawa

e-mail: szymanowskiq@gmail.com

www: https://www.szymanowskiquartet.com/


  • Agata Szymczewska
  • Robert Kowalski
  • Volodia Mykytka
  • Karol Marianowski

Od momentu założenia w Warszawie w 1995, zespół odznacza się ciągłym poszukiwaniem nowych inspiracji oraz otwartością na to co nieprzewidywalne. Członków kwartetu łączy wyjątkowe, wspólne rozumienie muzyki oraz fascynacja dorobkiem polskich kompozytorów — szczególnie Karola Szymanowskiego, którego muzyka, ze swą ogromną swobodą i ekspresją, wciąż jest czynnikiem identyfikującym brzmienie zespołu.

Członkowie kwartetu studiowali w Hochschule für Musik w Hanowerze u Hatto Beyerle. Kolejnymi mentorami kształtującymi muzyków byli Eberhard Feltz, Walter Levin, Izaak Stern, Bernard Greenhouse, Alfred Brendel, Seiji Ozawa, Friedemann Weigle oraz członkowie kwartetów Amadeus, Emerson, Juilliard i Guarneri.

KSQ zyskał wielkie uznanie za propagowanie muzyki Albana Berga m.in. poprzez wykonania dzieł dedykowanych specjalnie zespołowi. Jako ambasador muzyki Szymanowskiego oraz innych kompozytorów polskich i wschodnioeuropejskich (Lutosławskiego, Gubaiduliny, Weinberga, Pendereckiego), w ciągu kilku lat zespół zdołał uplasować się na szczycie międzynarodowej sceny muzycznej. W 2005 został uhonorowany nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego, zaś w 2007 — odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W poszukiwaniu powiązań między epokami i przekraczania granic, muzycy opracowują programy koncertowe, które spotykają się z wielką przychylnością krytyków i publiczności. Zaskakują nieoczekiwanymi kombinacjami tworząc nowe perspektywy. Podejście to znajduje również odzwierciedlenie w dyskografii KSQ, która oprócz dzieł Haydna, Dvořáka i Szostakowicza obejmuje także rzadko nagrywane utwory Bacewicz, Żeleńskiego, Zarębskiego, Friedmana, Weinberga i Różyckiego. Jednak bliski związek między zespołem a publicznością powstaje przede wszystkim podczas koncertów na żywo, granych na całym świecie.

Kwartet gościł w renomowanych salach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall, Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Wiener Musikverein, Berlin Konzerthaus i Shanghai Symphony Hall. Brał też udział w międzynarodowych festiwalach w Rheingau, Szlezwiku-Holsztynie, BBC Proms, Schuberciadzie i Lockenhaus.

aktualizacja: 2020 (wa)