Polmic - FB

konkurs ()

A D E K L M N O Ś W

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Baltic Guitar Days


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego


Staromłyńska 13

70-561 Szczecin

tel. (+48) 91 488 13 56

fax (+48) 91 433 20 50

tel./fax (+48) 91 433 20 59

e-mail: balticguitardays@gmail.com

www: balticguitardays.com


International Festival and Competition Baltic Guitar Days to trzydniowy festiwal połączony z konkursem gitarowym, odbywający się cyklicznie - co dwa lata - w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, który sprawuje pieczę nad organizacją wydarzenia. Dyrektorem artystycznym, inicjatorem i ambasadorem Guitar Baltic Days jest dr Jakub Kościuszko - pedagog szczecińskiego ZSM oraz artysta koncertujący na międzynarodowych oraz polskich scenach filharmonicznych. Misją przyświecającą organizatorom jest propagowanie współczesnej gitarystyki klasycznej oraz wzmocnienie kariery młodych instrumentalistów.

Międzynarodowy konkurs skierowany jest kolejno do solistów do lat 19 (włącznie), solistów do lat 26 (włącznie), a od 2021 roku również do zespołów kameralnych, w których skład wchodzi gitara klasyczna, a wiek członków nie wykracza poza 26 r.ż.. W przypadku osiągnięcia maksymalnej liczby uczestników w każdej z grup (30 miejsc) przed regulaminowym zamknięciem naboru, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do jego wcześniejszego zakończenia. Przyznawane nagrody mają charakter finansowy i rzeczowy. Dla laureata Grand Prix przewidziano również serię koncertów: w Filharmonii Szczecińskiej, podczas Międzynarodowego Konkursu w Krynicy-Zdroju i kolejnej edycji Baltic Guitar Days w Szczecinie. Nagrody pieniężne przyznają również dziennikarze muzyczni wchodzący w skład jury.

W dniach 15-16 czerwca 2019 r. odbyła się I edycja konkursu, której podtytuł “Moniuszko 2019” nawiązywał bezpośrednio do trwającego Roku Moniuszkowskiego. Młodzi artyści, oprócz programu dowolnego, prezentowali jury i widowni sali koncertowej szczecińskiego ZSM jedną z wybranych pieśni kompozytora transkrybowanych na gitarę klasyczną przez Jakuba Kościuszkę. Jury w składzie: prof. Jozsef Eötvös (Węgry), Kinga Wojciechowska (Magazyn Presto), Piotr Matwiejczuk (Program 2 Polskiego Radia), Philippe Villa (Francja), dr Marcin Maślak (Polska), Anna Dziurdzikowska (Tygodnik Powszechny), Beata Vykysala (Polska), jednogłośnie przyznało Grand Prix Jagodzie Świdzińskiej.

W trakcie festiwalu (14-16 czerwca 2019 roku), oprócz przesłuchań uczestników I i II grupy oraz koncertów laureatów I nagród, odbyły się recitale: czeskiego Duo Siempre Nuevo, Marcina Maślaka, Philippe Villa i Łukasza Kuropaczewskiego oraz lekcje mistrzowskie z gwiazdami imprezy.

aktualizacja: 2021 (af)