Polmic - FB

zespół (A)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Amar Corde - Kwartet Smyczkowy


Kraków

tel. (+48 12) 427 31 55

fax (+48 12) 388 57 00

tel./fax (+48) (0) 501 703 257

e-mail: amarcorde@wp.pl

www: www.krakow.pl/kultura/instytucje/?INS_ID=101&INS_TYP=1


  • Barbara Stuhr - I skrzypce
  • Bogusława Ziegelheim - II skrzypce
  • Beata Płoska - altówka
  • Agata Zając - wiolonczela

Kwartet smyczkowy Amar Corde powstał w 1994 roku. W jego skład wchodzą absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej, obecnie instrumentalistki Filharmonii Krakowskiej, wcześniej współpracujące w różnych zespołach kameralnych, między innymi takich jak: Krakowski Kwartet Obojowy, Krakowski Kwartet Smyczkowy, Kamerata Krakowska. Zespół kładzie nacisk na wykonywanie muzyki klasycznej i romantycznej, chętnie promuje polską muzykę współczesną, a także podejmuje się prezentacji utworów nieznanych i prawykonań (także dedykowanych zespołowi).
W swej działalności kwartet intensywnie uczestniczy w życiu muzycznym kraju. Zespół koncertował na takich festiwalach jak: Passage w Warszawie, Recitale Tynieckie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Kamieniu Pomorskim, Kazimierzu nad Wisłą, Słupsku, Koszalinie, Muzyczne Spotkania Zamkowe w Kielcach, Mikołowskie Dni Muzyki, Festiwal Żydowski w Krakowie, Muzyki Kameralnej w Jacobstadt w Finlandii, Mittefest w Cividale we Włoszech, Festival della Val D'Orcia i Festival Internazionale di Montalcino w Toskanii, Festiwal Musica Sacra w Quito w Ekwadorze, International Music Festival w Ceret we Francji , International Festival w Cadaques w Hiszpanii, a także na prezentacji Polski w ramach obchodów Roku Polskiego we Francji w 2004 roku.
Kwartet Amar Corde współpracuje z wybitnymi muzykami: Januszem Olejniczakiem, Waldemarem Malickim, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Urszulą Kryger i Jerzym Maksymiukiem.
Zespół ma na swym koncie nagrania radiowe i telewizyjne, także nagranie sześciu płyt kompaktowych. Druga płyta zespołu zawierająca utwory Schuberta i Zarębskiego została nominowana do tytuły Płyty Roku 98 przez miesięcznik "Studio". Następne trzy CD prezentujące utwory Grażyny Bacewicz to jedyny na świecie cykl krążków z kompletem dzieł kameralnych kompozytorki. W lutym 2000 cykl ten został nominowany do tytułu Fryderyk '99 w kategorii muzyki współczesnej. W 2002 roku kwartet wydał płytę z kwartetami nieznanego kompozytora polskiego - Karola Rathausa. Jest to jedyna rejestracja tych utworów na świecie.
Za granicą kwartet Amar Corde koncertował w Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Czechach, Szwajcarii, Danii, Belgii, na Węgrzech, we Włoszech, Szwecji, Kuwejcie, Jordanii, Emiratach Arabskich, Francji, Hiszpanii i w Ekwadorze.