Polmic - FB

zespół (O)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda


ul. Powstańców Wielkopolskich 10

65-075 Zielona Góra

tel. (+48 68) 325 65 14

tel./fax (+48 68) 325 65 13

e-mail: dyrekcja@filharmoniazg.pl, biurokoncertowe@filharmoniazg.pl

www: www.filharmoniazg.pl


Dyrektor Naczelny i Artystyczny: prof. Czesław Grabowski

Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda jest zespołem niezwykle zasłużonym dla rozwoju kultury muzycznej regionu. Orkiestra istnieje od 1956 roku (koncert inauguracyjny odbył się 26 maja; dyrygował Mieczysław Tomaszewicz). Początkowo dużą część zespołu stanowili amatorzy, jednak z chwilą upaństwowienia orkiestry (w roku 1961) zaczęli ich zastępować zawodowi muzycy. Wtedy też zespół otrzymał własną siedzibę. Przez wiele lat kierował nim Zygmunt Hassa. W lutym 1974 roku (za czasów dyrekcji Kazimierza Morskiego) orkiestra zyskała status Filharmonii.
W latach 1980-1986 kierował nią Szymon Kawalla, często koncertujący wraz z zespołem poza jego siedzibą – w różnych miastach Polski, a także poza jej granicami (NRD, ZSRR, na przełomie 1981 i 1982 – tourneés po Hiszpanii i Włoszech).
We wrześniu 1982 nadano Filharmonii imię Tadeusza Bairda – wybitnego współczesnego kompozytora polskiego.
W roku 1986 dyrekcję objął Czesław Grabowski, wraz z którym orkiestra odbyła kolejne tourneés artystyczne po Włoszech, Niemczech (gdzie występuje bardzo regularnie), ZSRR, kilkakrotnie po Hiszpanii, Holandii i Danii, a także (w składzie kameralnym) wystąpiła we Francji.
W repertuarze zespołu znajdują się dzieła wszystkich epok i stylów muzycznych. Koncertuje ona z wieloma dyrygentami i różnymi zespołami (zarówno polskimi, jak i zagranicznymi), towarzyszy wybitnym solistom z kraju i zagranicy. Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej rocznie daje 80-90 koncertów: symfonicznych, oratoryjnych, operowych, popularnych (w tym również specjalnych – dla dzieci i młodzieży, a także uświetniających ważne wydarzenia i jubileusze).