Polmic - FB

filharmonia (F)

F N O P W

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi


ul. Narutowicza 20/22

90-135 Łódź

tel. (+48 42) 664 79 18

fax (+48 42) 664 79 70

e-mail: sekretariat@filharmonia.lodz.pl

www: www.filharmonia.lodz.pl


Dyrektor generalny: Tomasz Bęben
Dyrektor artystyczny: Paweł Przytocki
Pierwszy dyrygent gościnny: Michał Nesterowicz

Filharmonia Łódzka jest najstarszym po Filharmonii Narodowej w Warszawie zespołem artystycznym w Polsce. Rozpoczęła swoją działalność jako Łódzka Orkiestra Symfoniczna, a jej pierwszym dyrektorem i zarazem dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz, określany dzisiaj mianem założyciela orkiestry. 17 lutego 1915 roku odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W pierwszym, historycznym składzie Orkiestry znaleźli się m.in. Paweł Klecki, wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później wielkiej sławy dyrygent, oraz zwerbowany przez niego Aleksander Tansman.

Przez 33 lata zespół nie mógł znaleźć własnego miejsca. Co kilka lat przenosił się z siedziby do siedziby. Wreszcie 4 czerwca 1948 roku udostępniono mu świeżo odrestaurowany gmach przy ul. Narutowicza. Orkiestra mogła podjąć regularną pracę, co zaczęło owocować stale powiększającym się gronem słuchaczy. 4 kwietnia 1984 roku, zespołowi Filharmonii Łódzkiej nadano uroczyście imię urodzonego w Łodzi i wielokrotnie koncertującego z filharmonikami Artura Rubinsteina.

Od grudnia 2004 roku Filharmonia ma swoją siedzibę w nowym gmachu, pod starym adresem przy ulicy Narutowicza. Autorem projektu ośmiopiętrowego budynku z dwiema salami koncertowymi jest Romuald Loegler. Od 2015 roku sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej jest jedyną na świecie, w której znajduje się niezależne od siebie organy barokowe oraz romantyczne. Jest to jedyna świecka sala koncertowa w Europie, która posiada instrument barokowy – przystosowany do współpracy z zespołami muzyki dawnej. Innowacyjny projekt budowy organów w Filharmonii Łódzkiej został przygotowany przez prof. Ludgera Lohmanna, wybitnego organistę i muzykologa.

Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. W swojej stuletniej historii muzycy łódzkiej orkiestry występowali pod batutą wielu wybitnych dyrygentów oraz z wieloma światowej sławy solistami. W ostatnich kilku latach zespół odbył wiele zagranicznych tournées, odwiedzając Austrię, Belgię, Holandię, Niemcy, Norwegię, Szwajcarię i Włochy. W Filharmonii Łódzkiej występują również gościnnie zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano, European Union Youth Orchestra i in.

Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.

Od 2010 roku działa przy filharmonii „Chór dla (nie)opornych”, do którego może zapisać się każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności muzycznych. Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej to z kolei propozycja skierowana do osób, które chcą silniej związać się z instytucją, rozmawiać o muzyce, spotykać się z artystami oraz aktywnie realizować swoje muzyczne pasje.

aktualizacja: 2005, 2010 (ai), 2016 (wa), 2020 (ac)