Polmic - FB

szkoła (Z)

A I K M N O P S U W Z

Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach


ul. Podlaska 14

08-101 Siedlce

tel. (+48 25) 643 68 30

fax (+48 25) 643 68 09

tel./fax (+48 25) 632 74 10

e-mail: zsmsiedlce@wp.pl

www: www.strony.wp.pl/wp/zsmsiedlce


W skład Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach wchodzi:
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia,
 • Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia.
Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach prowadzi:
 • nauczanie w zakresie szkoły muzycznej I stopnia w cyklach sześcioletnim i czteroletnim,
 • nauczanie w zakresie szkoły muzycznej II stopnia na wydziale instrumentalnym w cyklu sześcioletnim.
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia kształci uczniów w zakresie podstawowym.
 • Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia kształci uczniów w zawodzie muzyka w specjalności - instrumentalisty.
 • Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach prowadzi kształcenie w systemie indywidualnym.
 • ZSM w Siedlcach prowadzi kształcenie w systemie zintegrowanym (gmach szkoły jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych).
 • Organizowanie indywidualnego programu lub toku nauczania.
 • Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach jest placówką muzyczną kształcącą dzieci i młodzież na podstawowym i średnim poziomie muzycznym. W szkole II stopnia uczą się przede wszystkim absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Siedlcach, ale są też uczniowie z Łukowa, Łosic, Mińska Mazowieckiego, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej.
  PSM I stopnia w Siedlcach powstała w 1960 roku na bazie wcześniej istniejącego Ogniska Muzycznego, zaś PSM II stopnia w Siedlcach - w roku 1975. Obecnie w obydwu stopniach kształci się 257 uczniów, a nad ich prawidłowym rozwojem artystycznym czuwa wykwalifikowana i doświadczona 42-osobowa kadra muzyków - pedagogów. Coraz częściej absolwenci ZSM w Siedlcach po ukończeniu studiów w akademiach muzycznych, wracają do macierzystej szkoły i podejmują w niej pracę jako nauczyciele instrumentu głównego, bądź przedmiotów teoretycznych.
  Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach uczą się w następujących klasach instrumentalnych: skrzypce, wiolonczela, gitara klasyczna, fortepian, organy, flet, klarnet, obój, trąbka, saksofon, akordeon. Rozwijają też swoje zdolności muzyczne uczestnicząc w muzykowaniu zbiorowym (duety, tria, kwartety, kwintety, zespół instrumentów dętych, zespół akordeonowy, zespół wokalny, 2 chóry mieszane).
  Sukcesy uczniów znane są w środowisku muzycznym w kraju i regionie. Laureatami konkursów ogólnopolskich i makroregionalnych w roku 2001 byli: Joanna Różewska, Mateusz Czech i Michał Leoniak z klasy fortepianu, Michał Strus - trąbka, oraz flecistki: Monika Frątczak, Iza Medak, Marta Chylińska, Anna Tatarczak.
  ZSM w Siedlcach przy ulicy Podlaskiej 14 - to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych tego typu obiektów w kraju. W sierpniu 2001 roku zostały w całości zakończone prace budowlano - wykończeniowe w części dydaktycznej. Jako jedyna placówka w kraju jest dostosowana do potrzeb kształcenia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej m.in. posiada windę hydrauliczną. W chwili obecnej w szkole muzycznej uczy się 2 dzieci niepełnosprawych oraz jest zatrudniony 1 pracownik z I grupą inwalidzką.
  Szkoła Muzyczna dysponuje szerokim zapleczem dydaktycznym: 6 sal teoretycznych, 18 pracowni instrumentalnych, 8 sal fortepianowych, 2 sale organowe, sala prób dla większych zespołów, Sala Rytmiki (z oddzielnym zapleczem gospodarczym i sanitarnym), Biblioteka i Czytelnia ZSM wraz z zapleczem magazynowym, świetlica uczniowska oraz Sala Kameralna.
  Oprócz działalności dydaktycznej Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta i regionu. Od wielu lat ZSM jest organizatorem szeregu spotkań muzycznych, mających na celu szerokie oddziaływanie na mieszkańców naszego regionu. Są to: koncerty, recitale, audycje uczniowskie, popisy. Znaczącą popularnością cieszą się cykliczne koncerty pedagogów i uczniów w Miejskim Ośrodku Kultury, Muzeum Okręgowym, w Zamku Zbrojowni w Liwie, czy też w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach.