Polmic - FB

konkurs (M)

A D E K L M N O Ś W

Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej (dawniej im. Krzysztofa Pendereckiego)


Stowarzyszenie Kultury Akademickiej - Instytut Sztuki


Rynek Główny 8

31-042 Kraków

tel. (+48 12) 429 45 38

fax (+48 12) 412 75 40

e-mail: biuro@instytutsztuki.pl

www: www.instytutsztuki.pl


Głównym organizatorem i pomysłodawcą Konkursu jest Instytut Sztuki Stowarzyszenia Kultury Akademickiej. Jego pierwsza edycja pod nazwą Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się w 1997 roku. Od 2003 roku organizowany jest jako Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej.
Konkurs powołany został w celu promowania młodych utalentowanych muzyków oraz popularyzacji polskiej muzyki współczesnej na całym świecie. Odbywa się na przełomie sierpnia i września w Krakowie. Przebiega w czterech kategoriach: soliści, duety, tria oraz kwartety, kwintety i sekstety, o dowolnych składach instrumentalnych (w tym wokaliści). Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku do 30 lat. Repertuar stanowią dwa dowolnie wybrane utwory współczesne: zagraniczna kompozycja napisana po 1965 roku i polska po 1945 roku (obowiązkowo). Przesłuchania konkursowe są dwuetapowe. W pierwszym etapie jury wyłania finalistów i zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz przyznaje Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego (od 2006 roku nazywaną imieniem prof. Marka Stachowskiego) i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego. W drugim etapie spośród finalistów wyłoniony zostaje laureat Grand Prix. W 2006 roku po raz pierwszy przyznano również nagrodę "Bravissimo" Instytutu Polskiego w Sztokholmie dla najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty - zdobył ją Stanisław Bromboszcz.
Co roku ponad kilkudziesięciu solistów i zespołów zakwalifikowanych do finału, ocenianych jest przez światowej sławy muzyków i kompozytorów. W jury konkursu zasiadali m.in.: Marek Stachowski, Krzysztof Penderecki, Jan Pilch, Paul Patterson, Vadim Brodski, Ivan Monighetti, Robert Aitken, Klaus Tresselt, Geoffrey D. Madge, Grigori Zyslin i inni.
Organizatorzy przewidują również bogaty program stypendialny. Laureaci konkursów mają okazję uczestniczyć w koncertach w wielu miastach Europy (Amsterdamie, Lipsku, Berlinie, Düsseldorfie, Pradze, Sztokholmie, Londynie) i w Stanach Zjednoczonych.
Konkursowi towarzyszą recitale wybitnych, światowej sławy muzyków, m.in. w 1997 na koncercie galowym wystąpiła klarnecistka Orit Orbach, w 1999 roku – wiolonczelista Ivan Monighetti i flecistka Mary Stolper, w 2000 – pianista Ralph van Raat oraz skrzypek Grigorij Żyslin, w roku 2001 – klarnecista Dimitri Ahkenazy, w roku 2003 - światowej sławy amerykański sekstet Eighth Blackbird, w 2004 i 2005 roku - znany skrzypek Vadim Brodski. Konkursy w latach 2005 i 2006 poświęcone zostały pamięci Marka Stachowskiego, zmarłego w grudniu 2004 roku wieloletniego przewodniczącego Jury, związanego z Konkursem od początku jego powstania.
Koncert Galowy Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej posiada także edycję warszawską. Odbywa się ona – począwszy od czwartej edycji konkursu – w Filharmonii Narodowej w Warszawie w jeden z grudniowych wieczorów.