Polmic - FB

chór (C)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Cantores Minores - Archikatedralny Chór Męski, Stowarzyszenie Śpiewacze „Cantores Minores”


ul. Żurawia 43 lok. 116-122

00-680 Warszawa

e-mail: sekretarz@cantoresminores.pl

www: www.cantoresminores.pl


Prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores: Henryk Grocholski

Dyrygent: Franciszek Kubicki

 

Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores został założony w 1990 roku przez Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997), w Moskwie (2000), w Pradze (2002, 2003, 2004), w Międzyzdrojach (2004) i w Warszawie (2013, 2015). Brał udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi polskimi i zagranicznymi i zagranicznymi (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Orchestre National des Pays de la Loire, Berliner Symphoniker). Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych (Rai Uno, TVP2, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polski w Warszawie). Występ Cantores Minores w watykańskiej Sali Nervi w 2000 roku był transmitowany przez telewizję Rai Uno oraz Eurowizję do wszystkich krajów Europy, a koncert w Strasburgu (2008, w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego), był transmitowany na żywo na kanale Mezzo do około 40 państw.

Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chłopięcych Chórów Kościelnych Pueri Cantores, której jest również współzałożycielem (przez wiele lat zespół wystepował jako chór chłopięcy).

W 2016 roku miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej chóru. Pana Ryszarda Gierosa – prezesa Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores – zastąpił wieloletni chórzysta Henryk Grocholski, zaś funkcję dyrygenta objął Franciszek Kubicki, także długoletni członek zespołu. Jego asystentem jest Jakub Szafrański. Joseph Herter otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta – Założyciela Chóru, a Ryszard Gieros – Honorowego Prezesa Zarządu i Założyciela Chóru.

Chór występuje w kościołach, podczas uroczystości religijnych, imprez kulturalnych oraz innych wydarzeń. Przygotowuje muzyczną oprawę liturgiczną Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie w czwartą niedzielę miesiąca (godz. 11:00).

Ma w swoim repertuarze utwory o zróżnicowanym charakterze: chorał gregoriański, kompozycje wielogłosowe, a cappella oraz z akompaniamentem. Proponuje bogaty program koncertowy zawierający m.in:

- utwory sakralne a cappella (pieśni wielkopostne, pasyjne, adwentowe, kolędy),
- utwory sakralne z akompaniamentem organów oraz innych instrumentów,
- pieśni patriotyczne oraz utwory popularne.

aktualizacja: marzec 2017 (iz)