Polmic - FB

biblioteka (M)

A B D G I L M N S W Z

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej


ul. Klasztorna 1

84-200 Wejherowo

tel. (+48 58) 672 25 66

fax (+48 58) 672 29 56


Muzeum powstało w 1968 roku, a od 1993 roku mieści się w Pałacu Przebendowskich. Za cel stawia sobie ochronę i propagowanie kultury Pomorza. Placówkanie posiada ekspozycji stałej, natomiast organizuje wystawy czasowe i objazdowe.
Muzeum gromadzi materiały historyczno-literackie i biograficzne dotyczące działaczy i pisarzy kaszubsko-pomorskich, rękopisy litetackie i archiwalia nieurzędowe typu biograficzno-rodowego, starodruki, mapy, prasę, grafikę, fotografię, druki ulotne. Zbiory biblioteki muzeum tworzą m.in. druki zwarte i prasa kaszubsko-pomorska, książki z dziedziny literatury i historii tego regionu, biografie naukowców, działaczy społeczno-politycznych, kompozytorów, pisarzy.
Muzeum zgromadziło także obrazy olejne, pastele, akwarele XX-wieczne, grafikę ilustracyjną od XVI w. i sztychy gdańskie luzem od XVII w. począwszy oraz przykłady rzemiosła artystycznego, które dotyczą głównie kolekcji po Franciszce Majkowskiej - siostrze doktora Aleksandra Majkowskiego. Ponadto w zbiorach znajdują się fotografie zabytkowe od 1894 r. dotyczące Gdańska, Oliwy i Sopotu, a od 1900 r. - terenu całego Pomorza.