Polmic - FB

orkiestra (F)

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Filharmonia im. Romualda Traugutta


ul. Siemiatycka 9 lok. 66

01-312 Warszawa

tel. (+48 22) 664 32 22

fax (+48 22) 435 22 11

tel./fax (+48 22) 665 21 81

e-mail: fit@fit.waw.pl

www: www.fit.waw.pl


Filharmonia im. Romualda Traugutta powstała w okresie stanu wojennego jako grupa muzyków i aktorów, zajmująca się przypominaniem zakazanych w PRL i w związku z tym nieznanych młodemu pokoleniu pieśni patriotycznych. Jej założycielem, autorem scenariuszy i kierownikiem artystycznym jest Tadeusz Kaczyński. Działając nielegalnie, pierwsze koncerty zorganizowano z okazji 120 rocznicy Powstania Styczniowego (1983) w trzech warszawskich kościołach: św. Jacka, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława Kostki. Następne - w wielu innych świątyniach Warszawy oraz innych miast, m.in. Gdańska, Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Krakowa, Nowej Huty, we wrocławskiej katedrze (w związku z ponownym otwarciem Panoramy Racławickiej) i na Jasnej Górze (z okazji wielotysięcznej pielgrzymki rolników) oraz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Opiekunami zespołu byli najpierw Ojcowie Dominikanie, a następnie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.
Zespół występował również na scenach koncertowych świeckich instytucji, m.in. stale współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie (30 stycznia 1993 roku w Sali Balowej odbył się jubileusz dziesięciolecia Filharmonii im. Traugutta), a także od 1988 roku z warszawskim Teatrem Wielkim. Od 1990 roku Filharmonia koncertuje również za granicą. Występowała m.in. w Brześciu i Grodnie, w Wilnie i we Lwowie, Budapeszcie i Debreczynie, w Kanadzie, gdzie tournée z wieczorem kolędowym objęło 11 miast, oraz w Berlinie.
Realizowane przez Filharmonię im. Traugutta programy w ciągu ponad dwudziestu lat jej działalności przeszły znaczną ewolucję - od skromnych koncertów z towarzyszeniem fortepianu, uzupełnianych wypowiedziami ważnych postaci historycznych, poprzez występy z udziałem orkiestry (ostatnio z zespołem Concerto Avenna) do spektakli teatralnych opartych na pieśniach śpiewanych przez wieloosobową i wielogłosową grupę solistów. Filharmonia im. Romualda Traugutta od 1999 roku organizuje cykliczne koncerty tematyczne, m.in. My, Pierwsza Brygada i Warszawskie Dzieci oraz festiwale: Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, Wieczory z Poezją Polską, Festiwal Pasyjny Crucifixus est... i Festiwal Pieśni Europejskiej.
Do udziału w koncertach i spektaklach Filharmonii im. Traugutta zapraszani są wybitni śpiewacy, instrumentaliści i aktorzy, głównie młodszego pokolenia, oraz utalentowani absolwenci i studenci warszawskiej Akademii Muzycznej. Większość programów zespół przygotowuje w dwóch wersjach: koncertowej i teatralnej. Niektóre z nich nagrał dla Polskiego Radia i Telewizji.