Polmic - FB

festiwal (F)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S U V W Ź

Fortalicje - Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych


Stowarzyszenie

22-400 Zamość

tel. (+48 84) 639 12 84

fax (+48) 604 38 90 81

e-mail: performer@free.art.pl

www: free.art.pl/performer


FORTALICJE to festiwal o unikatowej formule artystycznej. Istotą tego festiwalu jest tworzenie nowego języka teatru przez zasilanie go zdobyczami najnowszej sztuki: audio art, body art, personal graffiti, body action painting, taniec butoh i performance, co - jak sądzą organizatorzy - jest nową sztuką - sztuką XXI wieku.
Głównym celem festiwalu są wspólne produkcje artystyczne. Zawsze jest tak, że intuitywna energia festiwalu powoduje powstawanie nowych dzieł. I tak tancerz butoh może wystąpić wspólnie z artystą performerem, dokooptowując muzykę bądź muzyków potrafiących kreatywnie tworzyć “in statu nascendi”. Produkcje te, na zasadzie jam sessions ujawniają się na koniec każdego dnia festiwalu, by zakulminować w ostatnim dniu festiwalu pod hasłem: “Zjednoczone Siły Fortalicji”. Jest to eksperyment w sztuce, którego formuła wypełniła dziesięć poprzednich edycji.
Festiwalowi towarzyszy sesja teoretyczna na temat sztuki intuitywnej. Od 2002 roku nabrała ona profesjonalnego charakteru i wsparcia ze strony Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, która udostępnia świetnie wyposażone (wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne lub video) sale wykładowe i sprzęt techniczny. W wykładach bierze udział około 200 studentów, artystów i licealistów z Zamościa, Polski i Europy. Aktywni uczestnicy warsztatów honorowani są specjalnym Certyfikatem, wydawanym wspólnie przez Instytut Sztuki Nowej i WSZiA.