Polmic - FB

filharmonia (F)

F N O P W

Filharmonia Kaliska


Al. Wolności 2

62-800 Kalisz

tel. (+48 62) 767 84 64

fax (+48 62) 757 07 48

e-mail: biuro@filharmoniakaliska.pl

www: www.filharmoniakaliska.pl


Dyrektor naczelny i artystyczny: Adam Klocek

Kalisz, najstarsze polskie miasto o ponad 1800-letniej historii, jest jednym z najprężniejszych ośrodków życia muzycznego w Polsce. Olbrzymie tradycje są związane z wizytami Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i najwybitniejszych europejskich wirtuozów XIX wieku, którzy w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga dawali w Kaliszu koncerty. W mieście założono najstarsze w kraju Towarzystwo Muzyczne, a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800.
Filharmonia Kaliska została założona w 1974 jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna z inicjatywy Andrzeja Bujakiewicza. W 1993 przekształcono ją w samorządową instytucję kultury, która jest obecnie jedną z dwóch filharmonii w województwie wielkopolskim. Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.
Filharmonia Kaliska organizuje rozmaite festiwale i cykle koncertowe. U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli jedyną możliwość wysłuchania dzieł operowych: w 2001 roku Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, w 2002 roku Fidelio Ludwiga van Beethovena. W 2004 roku wystawiono Don Pasquale Gaetana Donizettiego. Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak”, podczas którego z orkiestrą Filharmonii wystąpili międzynarodowej sławy artyści: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jadwiga Rappe, Avri Levitan, Marc Kadin, Dmitri Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Brahms Trio.
Filharmonia organizuje także letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu.
Celem kolejnego projektu „Filharmonia nie Gryzie” jest przełamywanie barier pomiędzy światem muzyki symfonicznej i jazzowo/popowej, łączenie dźwięków różnych stylów muzycznych. W ramach tego cyklu, który zyskał znakomite opinie, wystąpili Zakopower, Gabą Kulką, metalowy zespół Ceti, klezmerski Di Galitzyaner Klezmorim, legendarna grupa jazzowa Laboratorium. Na przestrzeni ostatnich sezonów Filharmonia była animatorem takich projektów muzycznych, jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną 24 preludiów Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było Oratorium na Boże Narodzenie Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Leszek Możdżer, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey.
Zespół uczestniczył w zakończeniu Ursynowskiego Festiwalu Muzycznego w Warszawie z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, występował w Filharmonii Wrocławskiej na festiwalu Jazztopad w autorskim projekcie Włodka Pawlika oraz przedstawił pierwsze wykonanie utworu Leszka Możdżera, który powstał na zamówienie Filharmonii Kaliskiej. Występy zagraniczne orkiestry to m.in. galowy koncert z okazji 67 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie (Berliner Dom), Brukseli (Sala Koncertowa Konserwatorium Królewskiego), Tielt (otwarcie sezonu muzycznego południowej Flandrii).
Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival. Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza płyta CD zespołu (1999) z Pasją wg św. Jana Johanna Sebastiana Bacha jest pierwszym polskim nagraniem całej Pasji. Dorobek nagraniowy wzbogacił się w roku 2000 o cztery płyty – Kolędy i pastorałki; Koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i d-moll op. 30 Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu chińskiego pianisty Wen Yu Shena. Płyta Swing meets Symphony (2000) jest rejestracją wspólnego koncertu orkiestry z kwartetem Tomasza Bielskiego w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia istnienia tej instytucji. W 2010 ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. Preisner's Voices, trzecia płyta Danse Macabre została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Ostatnim ogromnym sukcesem orkiestry jest otrzymanie Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia (2012). Album w rankingu "Rzeczpospolitej" zyskał tytuł Album roku 2012 oraz Hit roku 2012, a amerykańskie wydanie (Summit Records) znalazło się na prestiżowej liście 50-ciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w USA. We wrześniu 2014 płyta uzyskała status "podwójnej platyny”. Przy Filharmonii działa również Accorinet Klezmer Band - zespół grający muzykę klezmerską.

 
aktualizacja: luty 2016 (wa)