Polmic - FB

zespół (C)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej


ul. Zwierzyniecka 1

31-103 Kraków

tel. (+48 12) 422 94 77

fax

tel./fax

e-mail: sekretariat@filharmonia.krakow.pl

www: www.filharmonia.krakow.pl


Dyrygent: Lidia Matynian

Chór powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie Józefa Suwary. Początkowo zespół gromadził około 70 dzieci w różnym wieku. Repertuar obejmował zarówno utwory a cappella, jak i oratoryjne, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku po śmierci Suwary opiekę nad zespołem na 28 lat powierzono jego asystentce, Bronisławie Wietrzny. W tym okresie zespół wyspecjalizował się w wykonawstwie nowopowstających dzieł Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Syrii. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza otrzymał „Grand Prix du disque”. W latach 1991-1993 zespół prowadził Stanisław Krawczyński, a od 1993 roku do chwili obecnej - Lidia Matynian, pełniąca jednocześnie funkcję prorektora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Obok wymienionych dzieł Krzysztofa Pendereckiego w repertuarze zespołu znajdują się także Credo (prawykonanie europejskie w 1998 roku), Benedictus na chór chłopięcy a cappella (prawykonanie w 2003 roku) oraz wielkie dzieła wokalno-instrumentalne: J. S. Bacha – Pasja wg św. Mateusza, G. F. Haendla – Juda Machabeusz, G. Mahlera – III Symfonia, C. Orffa – Carmina Burana, B. Brittena – Symfonia Wiosenna, A ceremony of carols, G. Holsta - Planety, A. Honeggera - Joanna d’Arc na stosie.

Zespół współpracujący na stałe z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej, koncertuje również z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonią Varsovią, Capellą Cracoviensis, NOSPR-em, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą i chórem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Operą i Operetką w Krakowie (spektakle operowe G. Pucciniego - Cyganeria i Tosca, Makbet G. Verdiego oraz Jaś i Małgosia E. Humperdincka).

Chór uczestniczył w licznych festiwalach polskich: Dni Muzyki Organowej, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie oraz zagranicznych - w Anglii, Austrii, Belgii, Grecji, Holandii, Iranie, Libanie, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Włoszech. W ramach realizacji jednego z projektów Festiwalu Kraków 2000, chórzyści wykonali słynne, odnalezione w Hiszpanii, dzieło średniowieczne - Codex Calixtinus. Chór uczestniczył ponadto kilkukrotnie w Koncertach jazzowych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Od wielu lat Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej współpracuje z artystami „Piwnicy pod Baranami” – Jackiem Wójcickim, Grzegorzem Turnauem, Beatą Rybotycką i Zbigniewem Preisnerem. Zespół dokonał nagrania ścieżki dźwiękowej autorstwa Zbigniewa Preisnera do filmu Tajemniczy ogród w reż. Agnieszki Holland, uczestniczył w prawykonaniu Requiem dla mojego przyjaciela Preisnera w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nagrał na CD jego kolędy. Brał udział w koncercie na pożegnanie Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich, a w I rocznicę śmierci uczestniczył w prawykonaniu kantaty jazzowej do poezji Karola Wojtyły Miłość mi wszystko wyjaśniła Joachima Mencla.