polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Z Sewilli i ogrodów Aranjuez”
20 stycznia 2018, Warszawa
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Collegium Vocale Bydgoszcz - Zespół Muzyki Dawnej


Bydgoszcz

e-mail: cvb@collegiumvocale.bydgoszcz.pl

www: www.collegiumvocale.bydgoszcz.pl


  • Patrycja Cywińska-Gacka - sopran
  • Janusz Cabała - kontratenor
  • Michał Zieliński - tenor
  • Roman Fijałkowski - bas

Zespół muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz działa od 1992 roku. Jego repertuar obejmuje msze, motety, pieśni religijne oraz madrygały i pieśni świeckie kompozytorów europejskich (XIII-XVII w.). Zespół wystąpił między innymi na festiwalach muzyki dawnej w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Brzegu Dolnym, Lublinie i Bydgoszczy oraz za granicą - w Niemczech, Danii, Szwecji i na Białorusi. Collegium Vocale współpracuje z poznańskim lutnistą Henrykiem Kasperczakiem oraz zespołami instrumentalnymi: Capella Bydgostiensis i Ars Nova, z którymi wspólnie koncertuje w repertuarze dzieł średniowiecza i renesansu, m.in.: Msza Notre Dame Guillaume'a de Machaut, Cantigas de Santa Maria Alfonso el Sabio, Rondeaux Adama de la Halle, staropolskie kolędy, polskie pieśni pasyjne, madrygały i chansons kompozytorów europejskich.
Zespół ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia, jak również dla Telewizji Polskiej, a za nagranie płyty kompaktowej z pieśniami i motetami Wacława z Szamotuł oraz Missa Paschalis Marcina Leopolity (DUX 0248) otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej - "Fryderyk 2001".
W skład Collegium Vocale wchodzi czterech bydgoskich artystów, którzy - z inspiracji nieodżałowanego działacza muzyki dawnej Wiesława Liseckiego i dzięki pomocy Filharmonii Pomorskiej - stworzyli jeden z niewielu zespołów wokalnych specjalizujących się w wykonawstwie religijnej i świeckiej muzyki średniowiecza i renesansu.

Dyskografia zespołu:

  • Wacław z Szamotuł – pieśni i motety, Marcin Leopolita – Missa paschalisDUX 0248 (2001)

  • Jezusa Judasz przedał – polskie pieśni pasyjne (nagrana wspólnie z zespołem Ars Nova oraz z udziałem Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Mariusza Gebla) – DUX 0469 (2004)

  • Bonjour, mon cœur (renesansowe madrygały i chansons kompozytorów europejskich, nagrana z udziałem lutnisty Henryka Kasperczaka) – CVB 001 (2006)

  • Impresje (renesansowe madrygały w opracowaniu Michała Zielińskiego na kwartet wokalny i kwartet smyczkowy; nagrana z udziałem Kwartetu Pomorskiego) – CVB 002 (2007)