Polmic - FB

centraum kulturalne (C)

A B C D E F G I J K L Ł M N O P R S T W Z

Centrum Paderewskiego


Rynek 9

33-100 Tarnów-Kąśna Dolna

tel. (+48 14) 621 09 21

e-mail: centrum@paderewski.tarnow.pl

www: www.paderewski.tarnow.pl


Centrum Paderewskiego zarządza jedyną zachowaną w świecie posiadłością po Ignacym Janie Paderewskim – kompleksem dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej koło Ciężkowic. Dwór Paderewskiego został wyremontowany – urządzono w nim sale muzealne, w których eksponowane są pamiątki po wielkim kompozytorze, polityku i obywatelu świata kultury.
W odbudowanym czworaku urządzono hotel – Dom Pracy Twórczej z 20 miejscami noclegowymi. Dworek i hotel znajdują się w zabytkowym parku z bogatym, wielowiekowym drzewostanem – stuletnie lipy tworzą aleję, po której przechadzał się Ignacy Jan Paderewski.
Głównym celem Centrum Paderewskiego jest upowszechnianie muzyki poważnej, kultywowanie pamięci o Wielkim Polaku – Ignacym Janie Paderewskim (propagowanie jego działalności, zbieranie pamiątek), edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Współpracuje z wieloma ośrodkami muzycznymi w kraju i świecie. Organizuje koncerty z udziałem znakomitych artystów z Polski, krajów Europy, Ameryki, Australii.
Centrum Paderewskiego organizuje koncerty muzyki poważnej – recitale, koncerty kameralne, koncerty symfoniczne, koncerty promocyjne oraz koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Od 14 lat Centrum Paderewskiego organizuje Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów – Tarnów”. Celem tej imprezy jest promocja młodych artystów, dając im w ten sposób możliwość rozpoczęcia kariery na estradach koncertowych.
W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień) w Dworku Paderewskiego odbywają się koncerty pod nazwą „Muzyczne Spotkania u Paderewskiego”. Występują uznani artyści z kraju i ze świata. W Kąśnej Dolnej organizowane są rónież kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne, kursy interpretacji muzyki. Jego celem jest służenie światu artystycznemu, promowanie kultury, ochrona zabytkowego Dworku Ignacego Jana Paderewskiego.