Polmic - FB

centraum kulturalne (D)

A B C D E F G I J K L Ł M N O P R S T W Z

Dworek Sierakowskich


ul. Czyżewskiego 12

81-706 Sopot

tel. (+48 58) 551 07 56

e-mail: dworek@eps.gda.pl

www: www.dworek.art.pl


Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII wieku, kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie.
W dworku działają równolegle dwie galerie. Pierwsza prezentuje prace uznanych twórców, takich jak Józef Czapski czy Andrzej Dudziński. W drugiej jest miejsce na ekspozycje lokalne, sopockie, oraz na promocję artystów debiutujących bądź nieprofesjonalnych.
W każdy czwartek o godzinie 18.00 w dworku odbywają się koncerty muzyki kameralnej organizowane i prowadzone przez Krzysztofa Sperskiego, profesora i prorektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występuje w nich wielu znanych profesorów i absolwentów akademii muzycznych z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Bydgoszczy, a także świetni muzycy z zagranicy. Czwartkowe Wieczory Muzyczne są imprezą o najstarszej w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu tradycji – odbywają się od 26 lat.
Raz w miesiącu można posłuchać również jazzu, zazwyczaj w pierwszą sobotę miesiąca. Koncerty jazzowe odbywają się w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu od 1996 roku. Do tej pory wystąpili tu tak uznani muzycy, jak Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Anna Maria Jopek, Ewa Uryga, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński i wielu innych.
Organizowane są tutaj również spotkania literackie. Gościł tu m.in. francuski pisarz i rysownik Roland Topor, a także wielu znakomitych poetów polskich: Krzysztof Kochler, Wojciech Wencel.