Polmic - FB

zespół (C)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Collegium Musicum - Olsztyński Chór Kameralny


Miejski Ośrodek Kultury
ul. Rodziewiczówny 3

10-030 Olsztyn

tel. (+48) (0) 609 777 838

fax (+48) (0) 601 661 538

e-mail: agata.wilinska@interia.pl

www: www.collegium-musicum.pl


Dyrygent: Jerzy Wiliński

Olsztyński Chór Kameralny "Collegium Musicum" został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dyrygentem chóru jest od 1985 roku Janusz Wiliński.
Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów.
U podstaw licznych sukcesów zespołu leży nie tylko profesjonalne wykształcenie, ale przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłebianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Lahti w Finlandii (1986), Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Europa Cantat" w Pecs na Wegrzech (1988), Międzynarodowym Festiwalu Eurotreff Musik w Stuttgarcie (1989) i Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Schleswig-Holstein Musik Festival" (1988-1992, 1994-2001). W 1989 roku odbył także tournée po Stanach Zjednoczonych.
Chór jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w 1985 roku zajął I miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Pieśni o Morzu w Kotce w Finlandii, w 1986 roku zdobył brązowy medal na XXI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach, w 1987 - trzy złote medale na VII Miedzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tampere, w 1988 – zajął III miejsce na Światowym Konkursie Rozgłośni Radiowych w Kolonii, w 1989 – otrzymał brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Varnie, w 1990 – zajął II miejsce na XXVII Międzynarodowym Konkursie Chórów w Spittal w Austrii, w 1992 – zdobył Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii i Grand Prix Internationaler Schubert-Chorwettbewerb w Wiedniu, w 1996 - Grand Prix na XXXII Międzynarodowym Konkursie Chórów w Montreux, w 1999 – zajął I miejsce w dwóch kategoriach, zdobywając jeden z czterech medali dla zwycięzców głównych kategorii dla zespołu oraz indywidualną nagrodę specjalną Dyrektora Muzycznego Festiwalu dla dyrygenta - W. S. Gwynn Williams Trophy na 53 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Llangollen w Walii, w 2002 - zajął II miejsce w V Międzynarodowych Recitalach Chóralnych “Hora Cantavi” w Suwałkach, a w roku 2005 otrzymał 2 złote dyplomy w kategoriach "Muzyka sakralna" i "Muzyka ludowa" oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu na I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat”. Ponadto w latach 1992, 1993 i 1997 brał udział w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat", zdobywając trzykrotnie Grand Prix i Srebrną Lutnię (nagroda przechodnia przeszła na własność chóru).