Polmic - FB

zespół (R)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Resonans con tutti - Zabrzański Chór Młodzieżowy im. Norberta Grzegorza Kroczka


ul. 11 listopada 26 a

41-807 Zabrze

tel. (+48 32) 274 16 60

www: www.resonans.pl


Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” został stworzony w 1970 roku przez Marię i Norberta Kroczek. Początkowo grupa skupiała śpiewaków uczących się w IV LO w Zabrzu, jednak później dołączyli do niej uczniowie innych szkół. Zespół składa się z blisko 80 pasjonatów muzyki chóralnej – głównie młodzieży w wieku od 15 do 27 lat. Funkcję dyrygenta od 1994 roku pełni Waldemar Gałązka, który zastąpił na tym stanowisku tragicznie zmarłego podczas konkursu w irlandzkim Cork, Norberta Kroczka. O emisję głosu dba II dyrygent, Arlena Różycka-Gałązka.

Na repertuar chóru składa się bogata i zróżnicowana grupa utworów a cappella, a także kompozycje wokalno-instrumentalne z różnych epok. Do najsłynniejszych dzieł wykonywanych przez „Resonans con tutti” należą: Requiem Mozarta, Faure, Verdiego i Webbera, Mesjasz Georga Friedricha Handla, Carmina Burana Carla Orff’a, a także liczne msze autorstwa m.in. Beethovena, Gounoda i Mozarta. Tak bogaty repertuar sprawia, że ów amatorski zespół współpracuje z wieloma orkiestrami i profesjonalnymi solistami, dając liczne koncerty w każdym sezonie artystycznym.

Chór co roku bierze udział w konkursach, zarówno ogólnopolskich, jak również o skali międzynarodowej. Zdobywał najwyższe laury podczas prestiżowych konkursów w Neerpelt (Belgia), Prevezie (Grecja), Cantonigros (Hiszpania), Montreaux (Szwajcaria), a także w ostatnim czasie w Tours (Francja), Ohrid (Macedonia), Westland (Holandia) i Mariborze (Słowenia).

Zarówno kierownictwo, jak i chórzyści „Resonansu con tutti” najbardziej cenią sobie piękno wykonywanej muzyki oraz dbałość o zadowolenie słuchaczy i wywołanie w nich pozytywnych emocji. Poprzez swoją pracę starają się popularyzować muzykę chóralną w Polsce i za granicą.

aktualizacja: lipiec 2014 (ai)