Polmic - FB

zespół (B)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Bornus Consort - Zespół Wokalny


ul. Promiennego Słońca 26

05-540 Zalesie Górne

tel. (+48 22) 756 55 91

e-mail: bprnus@pro.onet.pl


Dyrektor: Marcin Bornus-Szczyciński

Bornus Consort powstał w 1981 roku na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia. Zespół jako pierwszy w Polsce podjął próbę rekonstrukcji brzmienia małego męskiego zespołu wokalnego, gdzie wymagana jest specyficzna technika wokalna.
Bornus Consort koncertował w większości krajów europejskich, na zamówienie Teatru Wielkiego w Warszawie przygotował dramat liturgiczny Ludus Danielis oraz operę barokową Marco da Gagliano Dafne.
Zespół nagrał płyty z utworami Bartłomieja Pękiela, Piotra z Grudziądza, Mikołaja Zieleńskiego, Marcina Mielczewskiego, dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł, polskie pieśni wielkopostne, śpiewy o św. Wojciechu. W ostatnim czasie istotne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje monodia liturgiczna, nad którą Bornus Consort prowadzi studia w bliskim kontakcie z Marcelem Peresem i Dominikiem Vellardem.
Sam założyciel grupy – Marcin Bornus Szczyciński, śpiewak i badacz muzyki dawnej, był także inicjatorem i twórcą Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu oraz projektu Siedem Tradycji w ramach Festiwalu Kraków 2000. Od dziesięciu lat prowadzi międzynarodowy festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu.