Polmic - FB

festiwal (O)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S U V W Ź

Organy Śródmieścia - Warszawski Festiwal Organowy


Fundacja "Festiwal Muzyki Sakralnej"
ul. Esperanto 14/6

01-049 Warszawa

tel. (+48 (0) 501 158 477

e-mail: kapitula@kapitula.org

www: www.kapitula.org


Cykl koncertów „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy” powstał w 2000 roku z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie we wrześniu i październiku w kościołach warszawskiej dzielnicy Śródmieście.
W ciągu ostatnich stuleci wzniesiono w śródmiejskich i warszawskich świątyniach kilkadziesiąt różnego typu organów piszczałkowych. Są to instrumenty niejednokrotnie bardzo różniące się od siebie pod wieloma względami. Ich konstrukcja, możliwości brzmieniowe, cechy indywidualne dla każdego instrumentu umykają uwadze przeciętnego słuchacza. Organy są ze swej natury instrumentem bardzo skomplikowanym, a ich różnorodność stanowi piękno samo w sobie.
W Warszawie istnieją przeróżne instrumenty, które bardzo często nadają się doskonale do działalności koncertowej. Wystarczy wymienić organy zaliczane do „ekstraklasy koncertowej” w Archikatedrze św. Jana lub instrument zabytkowy z XVIII w. w Katedrze Polowej czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. Niemalże każda świątynia posiada organy zwracające na siebie uwagę. Cykl „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy” ma za zadanie prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe warszawskie „bogactwo organowe”.
W niedziele września i października w warszwskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.