Polmic - FB

centraum kulturalne (O)

A B C D E F G I J K L Ł M N O P R S T W Z

Oświęcimskie Centrum Kultury


ul. Śniadeckiego 24

32-602 Oświęcim

tel. (+48 33) 842 25 75

fax (+48 33) 842 44 61

tel./fax (+48 33) 842-44-63

e-mail: ock@ock.org.pl

www: www.ock.org.pl


Oświęcimskie Centrum Kultury, jedna z największych instytucji kultury zachodniej Małopolski, prowadzi szeroko zakrojoną działalność o charakterze lokalnym, zaspokajającą potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również realizuje przedsięwzięcia ponadlokalne, o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, których zadaniem jest kreowanie wizerunku Oświęcimia jako miasta pokoju, popularyzowanie podejmowanych w nim inicjatyw pokojowych oraz promocja środowisk twórczych Oświęcimia w kraju i za granicą.
Oświęcimskie Centrum Kultury powstało w 1996 roku z połączenia Zakładowego Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Najlepsze tradycje, osiągnięcia i sukcesy, legitymującego się ponad trzydziestoletnią działalnością Zakładowego Domu Kultury oraz jego „młodszego brata” Miejskiego Ośrodka Kultury sprawiły między innymi, iż Oświęcimskie Centrum Kultury jest prężnym ośrodkiem, który przyciąga ogromne rzesze twórców, artystów no i przede wszystkim odbiorców. Oświęcimskie Centrum Kultury to bogata oferta skierowana do mieszkańców Oświęcimia, jak również odwiedzających to miasto turystów.
Do najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w nim realizowanych zaliczyć można: Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Ogólnopolskie Spotkania Śpiewających i Recytujących Poezję „Amor sprawił”, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Pisanie dobre na chandrę”.
Do bardziej znaczących przedsięwzięć zrealizowanych z inspiracji Oświęcimskiego Centrum Kultury należy przygotowanie, w ramach warsztatów artystycznych „Młodzi muzycy na rzecz pokoju – Oświęcim ’98”, oratorium oświęcimskiego Droga nadziei, utworu poświęconego pamięci ludzkiej tragedii, która rozegrała się w latach 1940-1945 w KL Auschwitz-Birkenau, utworu dedykowanego miastu Oświęcim oraz ludziom dobrej woli.
Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to całoroczna oferta adresowana do dzieci, młodzieży i dorosłych: konkursy literackie, recytatorskie, poezji śpiewanej, plastyczne, turnieje, cykliczne formy edukacyjne, obchody Dnia Dziecka, Mikołaj oraz akcje feryjne, obchody Dnia Miasta i innych świąt i rocznic. To również stała oferta repertuarowa: teatr, operetka, opera, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawiennictwo (ekspozycja w Zbiorach Historyczno-Etnograficznych oraz w galerii „Tyle światów”).
Rokrocznie w zajęciach sekcji, kół zainteresowań, zespołów Oświęcimskiego Centrum Kultury bierze udział kilkuset uczestników. Osiągnięcia i sukcesy mobilizują do zdobywania wciąż nowych umiejętności.