Polmic - FB

festiwal (F)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Festiwal Muzyki Polskiej


Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, al. 3 Maja 9

30-430 Kraków

tel. (+48 12) 442 43 56

fax (+48 12) 442 43 60

tel./fax

e-mail: smp@fmp.org.pl

www: www.fmp.org.pl


W 2005 roku - jubileuszowym roku swojego istnienia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zadedykowało melomanom w Polsce i Europie Festiwal Muzyki Polskiej, którego pomysł narodził się w krakowskiej oficynie. Dziś festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, powołane w tym samym roku przez grupę muzykologów, menedżerów kultury i miłośników muzyki.

Zadaniem festiwalu jest prezentacja muzyki polskiej od średniowiecza po współczesność na tle muzyki światowej z wyeksponowaniem twórczości jednego kompozytora lub w formie zmiennej idei przewodniej pozwalającej sięgać po różne gatunki muzyki (od solowej po opery) i twórczość kompozytorów z różnych krajów. Istotą festiwalu jest nie tylko prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów, nierzadko zapomnianych, ale i konfrontowanie ich z muzyką światową i ukazywanie w rozmaitych kontekstach. Organizatorzy stawiąją sobie za cel także animowanie twórczości kompozytorskiej poprzez zamawianie i prawykonywanie współczesnych dzieł muzycznych.

Nieprzypadkowo organizatorzy Festiwalu Muzyki Polskiej wybrali listopadowy termin jego realizacji. Poprzednie edycje Festiwalu rozpoczynały się zawsze w niedzielę, poprzedzającą dzień 11 listopada - Święto Niepodległości. Pierwsza edycja miała miejsce w dniach 9-13 listopada 2005 roku, druga - w dniach 5-12 listopada 2006 roku, trzecia - w dniach 4-11 listopada 2007 roku, czwarta - od 9 do 16 listopada 2008 roku, piąta – w dniach 9-15 listopada 2009 roku, zaś szósta - w dniach od 5 do 11 listopada 2010 roku. Począwszy od 2011 roku Festiwal Muzyki Polskiej zmienia swój czas. Siódma edycja festiwalu odbędzie się w lipcu 2011 roku.

Na program Festiwalu składają się koncerty solowe, kameralne, chóralne, symfoniczne, baletowe, a także spektakle operowe i multimedialne. Do wykonania dzieł polskich autorów zapraszani są znakomici wykonawcy i zespoły z całego świata, m.in.: Academy of St. Martin-in-the-Fields, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, International Contemporary Ensemble, Kronos Quartet, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Ars Antiqua Austria, Sinfonia Varsovia, The London Sinfonietta, The Tallis Scholars, Hugo Wolf Quartett, Jan Krenz, Agnieszka Duczmal, Ingolf Wunder, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Nigel Kennedy, Urszula Kryger, Agata Zubel, Piotr Pławner, Eugeniusz Knapik, Marek Chołoniewski, Midori, Francois Dumont, Jakub Jakowicz, Emma Kirkby, Joel Frederiksen, Ivo Pogorelich i in.

Festiwalowi towarzyszą również seminaria, organizowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie, „Ruch Muzyczny” i Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz okolicznościowe wystawy: w 2005 roku poświęcone muzyce polskiej XX wieku i Karolowi Szymanowskiemu, a rok później - Tadeuszowi Bairdowi.

Od 2008 roku Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przyznaję nagrodę Złotej Polskiej Muzy za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie. Statuetki Polskiej Złotej Muzy, autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Marka Stankiewicza, zostały wręczone po raz pierwszy 16 listopada 2008 roku w Filharmonii Krakowskiej po finałowym koncercie 4. Festiwalu Muzyki Polskiej. Wówczas wyróżnienie te otrzymali: prof. Ewa Michnik, nagrodzona za promocję polskiej muzyki operowej w Polsce i w świecie oraz Koncern płytowy EMI MUSIC, nagrodzony za wieloletnie promowanie muzyki polskiej poprzez fonografię. W trakcie 6. Festiwalu Muzyki Polskiej, dnia 8 listopada 2010 roku, statuetkę Polskiej Złotej Muzy otrzymała Teresa Chylińska (muzykolog), nagrodzona za wyjątkowy wkład i poświęcenie w badaniu życia i twórczości Karola Szymanowskiego

Siódma edycja Festiwalu Muzyki Polskiej odbędzie się w dniach 15-24 lipca 2011 roku w Krakowie.