Polmic - FB

zespół (C)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Continuo - Sopocki Chór Kameralny


Sopot

tel. (+48 58) 502 186 166

e-mail: continuo@wp.pl

www: www.continuo.sopot.pl


Sopocki Chór Kameralny powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1990 Zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmienił swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO.

Promując kulturę Sopotu w Polsce i kulturę polską za granicą koncertował w Niemczech, Holandii, Rosji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Anglii, Walii, Szkocji, Meksyku, Brazylii i Ekwadorze.

We współpracy z chórami, orkiestrami i zespołami Wybrzeża Gdańskiego występował na scenach Teatrów Muzycznych w Gdyni i Wrocławiu oraz w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W lipcu 1997 roku wziął udział w charytatywnym koncercie na rzecz powodzian, a w czerwcu 1999 witał Ojca Świętego na Hipodromie w Sopocie. Śpiewał również na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Oddziału Dziecięcego Szpitala, Caritas, Hospicjum w Sopocie oraz zaprzyjaźnionych fundacji trójmiejskich. Podczas swojej działalności do czerwca 2013 roku dał ponad 650 koncertów.

W swoim repertuarze, obok małych form muzycznych á cappella, ma także wielkie formy oratoryjne, a wśród nich: Mszę Koronacyjną i Requiem W. A. Mozarta, Stabat Mater G. Rossiniego, Deutches Requiem J. Brahmsa, Requiem J. Haydna, Nieszpory Ludźmierskie J. K. Pawluśkiwicza, Misa Criolla A. Ramireza, Glorię A. Vivaldiego, Requiem dla mojego przyjaciela Z. Preisnera, Mszę góralską T. Maklakiewicza.

Nagrał kasetę z muzyką różną oraz cztery płyty: z kolędami z towarzyszeniem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Słupsku i solistów (m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Zielińskiego) pod kierownictwem Bohdana Jarmołowicza; z polskimi kolędami a cappella oraz Ale Meksyk! z muzyką m.in. meksykańską, aztecką oraz kolumbijską. Ostatnia płyta zespołu to Hodie Christus natus est, która zawiera kolędy z różnych stron świata.

Od sierpnia 2013 roku kierownictwo artystyczne chóru sprawuje Leszek Gołąb – absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, dyrygent męskiego chóru Echo z Tczewa oraz orkiestry symfonicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni.

Chór zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: w 1987 roku I nagrodę w kategorii chórów świeckich na VI Ogólnopolskich Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, w 1993 roku - I miejsce w kategorii chórów amatorskich na V Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks.Stanisława Ormińskiego w Rumi, w 1994 - nagrodę Tres-bien na XXX Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Montreaux (Szwajcaria), w 1996 - wyróżnienie w kategorii chórów amatorskich świeckich na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, w 2002 - srebrny medal w kategorii muzyki sakralnej na festiwalu „Święto pieśni” w Ołomuńcu (Czechy), w 2003 - dwa srebrne dyplomy w kategorii muzyka sakralna i folklor na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Canto sul Garda” w Riva del Garda (Włochy), w 2010 - Złote Pasmo (I miejsce) w kategorii chórów mieszanych na V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w 2011 - Grand Prix oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Popule Meus na V Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie, w 2012 - Nagrodę Główną i I miejsce na XIV Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku, a w roku 2013 - Brązowe Pasmo na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy i Złote Pasmo na V Ogólnopolskim Turnieju Chórów w Chełmnie. Brał również udział jako gość specjalny w 2005 roku w VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Puebla (Meksyk) oraz w 2008 roku w XV Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Cabo Frio (Brazylia).

aktualizacja: listopad 2013 (ai)