Polmic - FB

zespół (P)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Pressus - Zespół Muzyki Średniowiecznej


Kontakt: Krzysztof Pabiś

tel. (+48 68) 322 32 44

fax (+48) (0) 605 05 47 05

e-mail: pressus@wp.pl

www: www.pressus.prv.pl


Powstały jesienią 1997 roku Zespół Muzyki Średniowiecznej "Pressus" należy obecnie do najlepszych w kraju zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Jego dążenie do doskonałości muzycznej, harmonizujące z twórczym, ale i wiernym, opartym o gruntowne studia muzykologiczne odtworzeniem muzyki związanej tak ze świecką, jak i religijną tradycją średniowiecznej Europy nadaje zespołowi charakter artystycznie kreatywny, co znalazło swoje odzwierciedlenie w licznych nagrodach, w tym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pośród wielu sukcesów warto też wspomnieć o nagrodzie im. Zofii Rayzacherowej przyznanej podczas Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie dla największej indywidualności w dziedzinie muzyki dawnej. To jedna z pięciu nagród przyznanych w okresie całej historii festiwalu.
Od kilku lat zespół koncentruje swoją uwagę na starannej rekonstrukcji utworów z obszaru współczesnej Hiszpanii, specjalizując się jako jeden z niewielu w kraju, w tak szerokim zakresie, w muzyce ze zbioru Cantigas de Santa Maria Alfonso el Sabio. Jest to obecnie jedna z najlepszych rekonstrukcji muzycznych. Pośród innych na uwagę zasługuje także koncertowe wykonanie wszystkich utworów z XIV-wiecznego zbioru anonimowych pieśni pielgrzymów El Libre Vermell.
Pracowicie zdobyte doświadczenie pozwoliło zespołowi na podjęcie badań nad muzyką rodzimego kręgu kulturowego. Nietypowe połączenia dzieł o odmiennych treściach reprezentujących różne style, gatunki i źródła oraz przeznaczenie wykonawcze składają się na repertuar pod współnym tytułem Ab Annutiatione ad Resurrectionem - Od Zwiastowania do Zmartwychwstania, tworzący swoisty muzyczny dokument, obrazujący dawną muzykę religijną wykonywaną na terenie dzisiejszej Polski od XIV do XVI wieku.
Instrumenty jakich używa zespół pochodzą z renomowanych pracowni mistrzów krajowych oraz zagranicznych - niemieckich, hiszpańskich, tureckich. Wykorzystywane są zgodnie ze stylistyką wykonawczą epoki w odniesieniu do konkretnego obszaru pochodzenia utworów. Są to kopie instrumentów dawnych dokumentowanych w ikonografii średniowiecznej - flety proste i traverso, cornamuse, dudy galicyjskie, fidele, rebec, ud, cymbały oraz liczne instrumenty perkusyjne, np.: tamburyn, bendir, pandeiro quadrado, kastaniety, dzwonki.
Poświęcając wiele uwagi sztuce interpretacji instrumentalnej i wokalnej, "Pressus" nie stroni od dawnych tańców, wzbogacając nimi wiele koncertowych i po koncertowych imprez, biesiad i turniejów rycerskich.
Zespół Muzyki Średniowiecznej "Pressus" dał już kilkaset koncertów na największych imprezach i festiwalach kraju oraz koncertowych form edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Niezwykle zaangażowani młodzi muzycy tworząc podczas swoich koncertów wspaniały klimat dawnych wieków stali się jako zespół jednym z czołowych propagatorów idei muzyki dawnej w kulturze nowoczesnej Europy. Propozycje muzyczne zespołu były wspaniale przyjmowane m.in. podczas tak interesujących wydarzeń artystycznych, jak: Noc z Wagnerem - widowiska plenerowego wg opery R. Wagnera Tannhauser w Operze Leśnej w Sopocie, podczas Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną" we Wrocławiu, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu, na Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, na Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Mielcu, Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia w Radomiu, podczas Międzynarodowych Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Kłodzku, na Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu, podczas Staropolskich Wieczorów w Zabytkach Architektury Mazowieckiej „Mazowsze w Koronie", na Uniwersyteckich Koncertach Kameralnych "Ars Longa" w Zielonej Górze i Międzynarodowym Festiwalu "Barwy Dźwięku" w Warszawie.