Polmic - FB

zespół (T)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna


Kontakt: Agnieszka Kreiner-Bogdańska

tel. (+48) 608 274 211

fax

tel./fax

e-mail: akreiner@wp.pl

www: klimatorkiestra.pl


Dyrygent: Agnieszka Kreiner
Koncertmistrz:
Janusz Miryński

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna jest orkiestrą kameralną złożoną podstawowo z 16 osób, grających na instrumentach smyczkowych oraz flecie i klarnecie. Jej nazwa nawiązuje do przedwojennych tradycji uzdrowiskowych Zakopanego.

Zespół powstał w roku 2004, założony przez Agnieszkę Kreiner - dyrygenta i menadżera kultury. W jego skład wchodzą muzycy związani pochodzeniem lub aktywnością zawodową z Podhalem - pedagodzy zakopiańskich i nowotarskich szkół muzycznych. Koncertmistrzem jest Janusz Miryński, długoletni koncertmistrz Orkiestry PRiTV w Krakowie i Opery Krakowskiej.

Orkiestra wykonuje repertuar klasyczny i popularny. Szczególną misją zespołu jest promocja utworów muzycznych inspirowanych Tatrami i folklorem góralskim, dzieł kompozytorów związanych z Zakopanem. W repertuarze Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej prócz żelaznego repertuaru tego typu zespołów znajdują się opracowania dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Wacława Geigera, Faustyna Kulczyckiego, utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz aranżacje polskiej i słowackiej muzyki góralskiej.

Z orkiestrą występowali gościnnie między innymi: Matthias Mueller, Kazimierz Dawidek, Bożena Zawiślak, Czesław Gałka, Joanna Trafas, Anna Chowaniec-Rybka, Jan Karpiel-Bułecka, Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Zespół występuje na terenie Zakopanego: najczęściej w Miejskiej Galerii Sztuki i kościele pw. Św. Krzyża. Orkiestra gościła również w Warszawie (Galeria Porczyńskich), Krakowie (Florianka), Gdańsku (Dwór Artusa), Lublinie (Teatr Muzyczny) oraz w katedrze w Strzegomiu. Do najbardziej prestiżowych koncertów Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej należał koncert jubileuszowy Stefana Kamasy, udział w zakopiańskim Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, koncert "Maraton z Mozartem" pod patronatem Joanny Wnuk-Nazarowej, koncert z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej, czy koncerty z okazji Dni Zakopanego i Dni Gdańska.

W roku 2005 ukazała się pierwsza płyta CD zespołu, pod nazwą Album Tatrzańskie z utworami Paderewskiego, Szymanowskiego, Kulczyckiego i Geigera.