Polmic - FB

festiwal (V)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Viva il canto - Festiwal Muzyki Wokalnej


Stowarzyszenie "Via Musica"
ul. Polna 3/5

43-400 Cieszyn

tel. (+48 33) 851 05 51

fax (+48) 509 641 679

e-mail: info@vivailcanto.pl; viva_art@wp.pl

www: www.vivailcanto.pl


Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest od 1992 roku. Jego pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym jest Małgorzata Mendel-Miśka, wykładowca na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, zastępca dyrektora w Instytucie Muzyki, a dyrektorem programowym - Paweł Orski. Współtwórcą „Viva il canto” i dwunastoletnim dyrektorem artystycznym festiwalu był wybitny śpiewak, tenor – Kałudi Kałudow. Festiwal odbywa się co roku w ostatniej dekadzie sierpnia. Od początku swego istnienia miał charakter imprezy o zasięgu międzynarodowym, od roku 2003 zaistniał jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”.
Formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców. Stałymi scenami festiwalowymi są: cieszyńskie kościoły, Teatr im. Adama Mickiewicza, sale koncertowe Domu Narodowego i Państwowej Szkoły Muzycznej, muzeum, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, a także malownicze plenery – cieszyński rynek i Wzgórze Zamkowe.
Na cieszyńskim festiwalu często i licznie pojawiają się młodzi artyści. Jednym z głównych założeń jest promocja młodych śpiewaków, którzy mają szansę zaistnieć na festiwalowych scenach w Cieszynie, jak również wystąpić obok najwybitniejszych artystów. W ostatnich latach pojawiła się idea warsztatów i kursów mistrzowskich organizowanych z dużym powodzeniem dla adeptów sztuki wokalnej oraz poszukiwania nowych rozwiązań artystycznych w produkcjach festiwalowych, co zaowocowało pozyskaniem młodego pokolenia melomanów. Do roku 2005 Festiwal „Viva il canto” organizowany był przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva il canto” z siedzibą w Cieszynie. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie, dzięki któremu obok festiwalu pojawiły się Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Młodzieży Twórczej. Plany stowarzyszenia wiążą się również z utworzeniem w najbliższym czasie Europejskiej Szkoły Wokalnej.