Polmic - FB

kalendarium konferencji (M)

A B C D F I K M O P R S V W X Y

Muzyka Polska i Biblia „Światło Słowa Bożego” – Warszawa, 19-20 kwietnia 2016


Organizator:  Katedra Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

W dniach 19-20 kwietnia 2016 roku w murach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przy ulicy Okólnik 2 w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Muzyka Polska i Biblia „Światło Słowa Bożego”.

„Słowo Boże jest prawdziwym Światłem”, napisał św. Augustyn w swoich Wyznaniach. W jaki sposób „Światło Słowa Bożego” wpisuje się w tradycję muzyki polskiej od średniowiecza po współczesność? Jak było odczytywane Słowo Boże nie tylko w dziełach muzyki liturgii z tekstami łacińskimi bądź przekładami, ale również w dziełach innych gatunków? Czym było i jest „Światło Słowa Bożego” dla kompozytorów i muzyków? Oto kilka istotnych zagadnień, które zostaną poruszone podczas obrad i które praktycznie nie doczekały się dotąd szerszego dyskursu.

W konferencji wezmą udział zarówno teoretycy muzyki i muzykolodzy, kompozytorzy i muzycy, jak i przedstawiciele dyscyplin humanistycznych: filozofii, estetyki, teologii, literaturoznawstwa, leksykografii. Reprezentują oni różne ośrodki muzyczne i uniwersyteckie. Ten interdyscyplinarny charakter konferencji doskonale wpisuje się w idee humanizmu, realizowane w kształceniu artystycznym i teoretyczno-naukowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina od początku istnienia tej Uczelni (XIX wiek).

Konferencji towarzyszyć będzie koncert zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (Michał Sławecki – magister chori), który odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 19.00 w warszawskim kościele Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34. Wstęp wolny.

ZOBACZ: Program Konferencji


Kontakt:

prof. zw. dr hab. Stanisław Dąbek (autor koncepcji i kierownik konferencji)
tel. 506 661 957

dr Małgorzata Sokołowicz
tel. 694 854 521
malgorzata_sokolowicz@chopin.edu.pl

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.