Polmic - FB

kalendarium konferencji (M)

A B C D F I K M O P R S V W X Y

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"– Zakopane, 1-4 X 2017


Organizator:  Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

sW roku 2017 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi 40-lecie swojej działalności. Ostatnim akcentem trwających od marca obchodów jubileuszu jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku", która odbędzie się w Zakopanem w dniach 1–4 października 2017 roku.

Uroczystości rozpoczną się 1 października w Atmie o godz. 17.00 spotkaniem wspomnieniowym z udziałem osób, które były obecne na zebraniu założycielskim 1.10.1977. Gospodarzem spotkania, podczas którego zobaczyć będzie można film TVP Harnasiowa nuta przypominający tę historyczną chwilę, będzie pierwszy kustosz Atmy i członek założyciel Towarzystwa dr Maciej Pinkwart. Po spotkaniu o godz. 20.00 w Kościele p.w. Św. Krzyża zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury – jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Solistką wieczoru będzie sopranistka Iwona Hossa.

Obrady konferencji przebiegać będą w dniach 2–4 października w Sali Konferencyjnej Hotelu Stamary. Hotel ten historycznie związany jest z postacią Karola Szymanowskiego. W 1905 roku, niedługo po otwarciu Hotelu, miał tu miejsce koncert, podczas którego kilka Preludiów fortepianowych 23-letniego wówczas kompozytora wykonał Apolinary Szeluto. Podczas swojego pierwszego powojennego pobytu w Zakopanem w sierpniu 1922 roku, Szymanowski mieszkał w Hotelu Stamary kilka dni, zanim nie przeniósł się do willi „Limba”.

Konferencja poświęcona jest twórczości, recepcji i znaczeniu Karola Szymanowskiego dla kultury, nie tylko muzycznej, Polski i świata ostatniego stulecia. Obrady będą miały wymiar interdyscyplinarny – obok muzykologów o wpływie kompozytora na inne dziedziny sztuki mówić będą m.in. literaturoznawcy, teatrolodzy, znawcy folkloru. Udział potwierdziło 29 referentów z Polski i z zagranicy (USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Dania, Ukraina).

Wstęp na obrady Konferencji i wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" odbywa się w ramach Roku Karola Szymanowskiego, Zakopane 2017.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Program Konferencji.


Kontakt:

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

ul. Kossutha 9

40-844 Katowice

tel. +48 607 820795

faks: 32 78 22 946

e-mail: towarzystwo.zakopane@gmail.com 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.