Polmic - FB

kalendarium konkursów (W)

C E F I K M N O S T V W X Z

Warszawski polonez dla Niepodległej – Konkurs Kompozytorski, Warszawa 2018


Organizator:  Orkiestra Sinfonia Varsovia

Orkiestra Sinfonia Varsovia ogłasza konkurs na skomponowanie poloneza, który uświetni obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Orkiestra Sinfonia Varsovia z inicjatywy Ewy Malinowskiej Grupińskiej, przewodniczącej Rady Miasta, popartej stanowiskiem Rady m.st. Warszawy, ogłasza otwarty konkurs kompozytorski. Jego przedmiotem jest napisanie uroczystego Warszawskiego poloneza dla Niepodległej, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na wykonanie go z elementami choreografii. Celem konkursu jest poszerzenie polskiej literatury muzycznej oraz sprezentowanie mieszkańcom Warszawy muzyki, która będzie atrakcyjna w wersji koncertowej, ale również pozwoli na wspólne wykonywanie tego polskiego tańca narodowego.

- Warszawa także twórczo włącza się w obchody tak ważnej w naszej historii rocznicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Dlatego wspieramy organizatora konkursu – Sinfonię Varsovię – w ufundowaniu nagród dla wyróżnionych kompozytorów.

Do współzawodnictwa mogą stanąć polscy kompozytorzy w każdym wieku, nawet jeśli nie mają formalnego wykształcenia muzycznego.

Czas trwania utworu na orkiestrę symfoniczną nie powinien przekroczyć 10 minut.

Prace konkursowe można składać do 1 marca 2018 roku. Oceniać je będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie: Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański,  dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, instytucji kultury m.st. Warszawy.

Wyniki ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł,  za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce – 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 roku.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl


Kontakt:

Magdalena Todynek-Jabłońska

magdalena.todynek@sinfoniavarsovia.org

nr tel.: 602 405 881

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Ul. Grochowska, 272

03-849 Warszawa

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.