Polmic - FB

kalendarium konkursów (O)

C F I K M N O S T V W X Z

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Władysława Kędry dla Szkół Muzycznych II stopnia – 20-21 V 2018, Łódź


Organizator:  Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi

Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza uczniów szkół muzycznych II stopnia na drugą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Władysława Kędry, który odbędzie się w Łodzi w dniach 20-21 maja 2018 roku.

Patronem Konkursu jest Władysław Kędra (1918–1968) – wybitny polski pianista i pedagog, laureat V nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1949 roku. Urodził się w Łodzi i tutaj rozpoczął edukację muzyczną pod kierunkiem Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. W 1933 został przyjęty do klasy fortepianu prof. Antoniego Dobkiewicza w łódzkim Konserwatorium Muzycznym. Począwszy od 1945 roku Władysław Kędra wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi – dzisiejszej Akademii Muzycznej – z kilkoma przerwami spowodowanymi intensywnie rozwijającą się działalnością koncertową oraz przyjęciem klasy fortepianu w Akademie für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie uczył w latach 1957-1964. Był jurorem kilku międzynarodowych konkursów. Uczył krótko w uczelniach w Poznaniu i Warszawie, udzielał lekcji prywatnie, a w ostatnich latach życia zajmował się również działalnością edytorską.

Konkurs jego imienia został zapoczątkowany przez Katedrę Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi w 1987 roku. Odbył się trzykrotnie jako Ogólnopolski Konkurs Chopinowski im. Władysława Kędry i w podobnej formule wznowiono go po 10-letniej przerwie. Jako Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Władysława Kędry rozgrywać się będzie po raz drugi.

Uczestnicy wystąpią w ramach jednoetapowych przesłuchań, w dwóch kategoriach wiekowych: pierwszej – dla uczniów klas I–III oraz drugiej – dla uczniów klas IV–VI.

Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników musi zagrać wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, allegro sonatowe z sonaty klasycznej Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta lub Ludwiga van Beethovena, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz etiudę wirtuozowską (w kategorii II obowiązkowo etiudę Chopina).

Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy wysłać do 20 kwietnia 2018 roku.

Repertuar konkursowy, formularz zgłoszeniowy i szczegółowy regulamin Konkursu znaleźć można na stronie internetowej Akademii.


Kontakt:

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów

ul. Gdańska 32

90-716 Łódź

pianocompetition@amuz.lodz.pl 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.