Polmic - FB

kalendarium konkursów (I)

C E F I K M N O S T V W X Z

II Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" – Kraków, 10-14 lipca 2019


Organizator:  Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae"

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" – powstały na bazie Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem" – to pierwszy międzynarodowy, monograficzny, konkurs pianistyczny organizowany w Krakowie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019.

Pomysłodawca i założyciel Konkursu, dr hab. Gajusz Kęska, niejednokrotnie podkreślał konieczność promowania miasta jako centrum wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, zaznaczając, iż to właśnie Kraków w przeszłości był kolebką polskiej szkoły pianistycznej. To tu mieszkali i prowadzili mistrzowskie klasy tacy wybitni pianiści i pedagodzy jak Zbigniew Drzewiecki, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Adam Harasiewicz, Tadeusz Żmudziński czy Jan Hoffman. Wszyscy oni byli światowej sławy interpretatorami muzyki Fryderyka Chopina oraz laureatami Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Pierwsza edycja Konkursu z czerwca 2015 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskiej publiczności. Uczestnicy Konkursu przybyli z całej Polski, a jury podkreślało bardzo wysoki poziom ich występów. II Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem", będący kontynuacją rozpoczętego w poprzednim roku „powrotu muzyki Chopina pod Wawel", odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Fakt ten przekonał organizatorów do powiększenia zasięgu imprezy i nadania jest rangi międzynarodowej.

W roku 2017 uczestnicy wystąpili w 4 grupach wiekowych (uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie liceum i po raz pierwszy absolwenci szkół muzycznych, studenci) i byli oceniani przez wybitnych pedagogów­-pianistów, znawców twórczości Fryderyka Chopina, profesorów wyższych uczelni z Polski i z zagranicy. Do jury zostali zaproszeni: prof. Andrzej Pikul (Przewodniczący Jury), prof. Anna Malikova, prof. Aquiles Delle Vigne, prof. Yuki Matsuzawa, mgr Sławomir Zubrzycki oraz dr hab. Gajusz Kęska (Dyrektor Konkursu).

Kolejna edycja Konkursu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019 roku w auli "Florianka" - sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie, udostępnionej na czas przesłuchań dzięki uprzejmości Władz Uczelni, przy wsparciu Stowarzyszenia Pro Musica Humana. Uczestnicy, tak jak podczas pierwszej edycji, wystąpią w 4 grupach wiekowych.

Szczegółowy program oraz regulamin konursu dostępne są na stroniehttp://chopinpodwawelem.com


Kontakt:

dr hab. Gajusz Kęska
Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem"
e-mail: chopinpodwawelem@gmail.com
tel.: +48 798 63 83 53

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie
ul. Basztowa 6
31-134 Kraków
te.: +48 12 422 20 23 wew. 21

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.