Polmic - FB

kalendarium konkursów (I)

A C E F G I K M N O P R S T V W X Z

IX Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa – Gdańsk, 12–15 V 2022


Organizator:  Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

IX Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w dniach 12–15 maja 2022 roku. Organizatorzy proponują transparentny system ocen, konsultacje z jurorami po każdym z etapów i pulę nagród w wysokości 17.000 euro. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 31 marca.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to obecnie jeden z największych i najpoważniejszych konkursów kameralnych w Polsce. Zdobył także liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się w Europie, przyciągając za każdym razem wielu młodych kameralistów z całego świata. Od 1997 do teraz odbyło się osiem edycji Konkursu.

Jego organizatorem od samego początku jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i działająca na jej Wydziale Instrumentalnym – Katedra Kameralistyki. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dra hab. Ryszarda Minkiewicza.

Tym, co wyróżnia Konkurs Brahmsowski na międzynarodowej arenie konkursowej jest niewątpliwie interesująca formuła, umożliwiająca rywalizację zespołów:

  • trio (skrzypce, wiolonczela, fortepian)
  • trio (klarnet, wiolonczela, fortepian)
  • kwartet (skrzypce, altówka, wiolonczela, fortepian)

Bardzo szeroki i różnorodny repertuar, z którym mierzą się uczestnicy w dwóch konkursowych etapach, obejmuje dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych, w tym utworów polskich twórców, oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa. Takie zestawienie daje uczestnikom szansę na wszechstronne zaprezentowanie swoich umiejętności kameralnych, jednocześnie stawiając im wysokie wymagania artystyczne.

Założycielką Konkursu oraz jego dyrektorem, począwszy od pierwszej edycji, była prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej, w 2021 roku jej rolę przejęła dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula.

Prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe Jury, złożone z wybitnych autorytetów – światowej sławy muzyków, kameralistów i pedagogów.

Zmagania konkursowe w dwóch etapach trwać będą od czwartku 12 maja do niedzieli 15 maja włącznie. Uroczystość wręczenia nagród oraz koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 15 maja o godzinie 19.00.

Wstęp na przesłuchania oraz koncert jest wolny. Wszystkie wydarzenia konkursowe będzie można także śledzić podczas transmisji na kanale uczelni na YouTube: https://www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku 

Wszystkie szczegóły Konkursu są dostępne na stronie https://acmf.amuz.gda.pl/icmc 


Kontakt:

acmf@amuz.gda.pl 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.